Bursa
Çok Bulutlu
22.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Konya'da dereler taştı, yol 3 metre çöktü

Gündem , 24 Mart 2021 Çarşamba, 16:35

Konya'da kar ve yağmur nedeniyle dereler taştı. Çetmi ve Bolay mahallelerini birbirine bağlayan yol, heyelan nedeniyle çöktü. İki mahalle arasında ulaşım koptu. Araziler suyla doldu.

Konya'da dereler taştı, yol 3 metre çöktü

Konya'da Orta Toroslar Taşeli Platosunda yer alan Taşkent'te dün başlayan ve aralıklarla devam eden yağmur, hayatı olumsuz etkiledi.

Özellikle 800 nüfuslu Çetmi Mahallesi ile 700 nüfuslu Bolay Mahallesi'ni birbirine bağlayan yolda karların erimesi ve yoğun yağmur nedeniyle oluşan heyelan sonucu yol çöktü.

Çökme sonucu yol ulaşıma kapanırken, belediye ekipleri ise yolun yeniden yapım çalışmasına başladı. Bölgede dere yataklarının taşması nedeniyle de bazı araziler su altında kaldı.


3 METRE ÇÖKTÜ

Heyelanın dün saat 23.30 sıralarında meydana geldiğini anlatan Çetmi Mahallesi Muhtarı Ahmet Yazıcı, "Kar sularının erimesi ve dün sabah saatlerde başlayan ve aralıklarla devam eden yağmur nedeniyle dere yatakları taştı. Bazı araziler sular altında kaldı" dedi.

Muhtar Yazıcı, "Çetmi ve Bolay Mahallesi arasındaki yol da heyelan nedeniyle yaklaşık 3 metre çöktü. Şu an ulaşım sağlanamıyor. Yolun çöktüğünü duyduktan sonra büyükşehir ve Taşkent belediyelerine haber verdik. Belediye ekipleri gerekli çalışmalara başladı. Mahallede herhangi bir olumsuzluk ve sağlık problemi yaşanmadı" diye konuştu.

"75 YILDIR BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİM"

Yazıcı, Bolay Mahallesine ulaşımın ise Ermenek yolu üzerindeki yayla yolundan gerçekleştiğini kaydetti. Bolay Mahallesi sakinlerinden Mehmet Özden de "Ben 75 yaşındayım bugüne kadar böyle bir olay yaşamadık. Çok korktuk. Hastamız olsaydı gidemezdik" dedi.