Bursa
Parçalı Bulutlu
20.1°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Köpeklerin depresyona girdiğini gösteren 5 belirti

Yaşam , 23 Mart 2021 Salı, 14:48

Köpeklerin insandaki depresyonu azalttığına dair kanıtlar var. Veteriner ve hayvanların davranışsal farmakolojisi alanındaki uzmanlar köpeklerin de depresyona girdiğini saptadı. Köpeğinizin depresyonunu yenmesine yardım ederken kendinize de iyilik yapabilirsiniz. İşte köpeklerin depresyona girdiğini gösteren 5 belirti...

Köpeklerin depresyona girdiğini gösteren 5 belirti

1- ENERJİ DÜŞÜKLÜĞÜ

Pembenar'da yer alan habere göre, insanlarda olduğu gibi, köpeklerde de depresyona neden olan şey, genellikle serotonin seviyelerindeki değişikliklerdir.Bu değişiklikler tembellik gibi görünse de uyuşukluğun ortaya çıktığı durumlardır. Köpeğiniz koşmaktan hoşlanmıyorsa ve attığınız topu geri getirmemeye başlarsa, en sevdiği aktivitelere ilgisizlik göstermeye başlarsa, bu durumları doğrudan tembel bir köpek davranışı olarak algılamayın.

2- YEME-İÇMEDE DEĞİŞİM

Köpekler yemek yemek için yaşarlar. Dünya'daki hemen hemen her köpek ilacıyla ilgilenen ve bir evcil hayvan eczanesi, genellikle daha az yiyen veya yiyeceklerine az ilgi gösteren köpekler üzerinde çalışıyor. Uzmanlar, köpeklere yemek bitirme alışkanlığının kazandırılması gerektiğini söylüyor.

3- ANORMAL UYKU ALIŞKANLIKLARI

Araştırmacılara göre, yatağına çekilen veya oyun oynamaktan kaçınan köpeklerde bir sorun olabilir. Bu durum, köpeğinizin fiziksel olarak kendisine zarar verdiğinin bir işareti olabilir. Köpeğinizle ilgili bir problem olmadığını düşünüyorsanız, köpeğiniz kesinlikle depresyonda hissediyor olabilir.

4- ENDİŞELİ DAVRANIŞLAR

Davranışlarını rutinleşen herhangi bir köpekte depresyon belirtileri gösterebilir. Genellikle tek bir pençe veya tırnak üzerinde sürekli çiğneme hareketi, köpeklerin üzgün hissettiğinin göstergesi olabilir. Örneğin köpeğiniz, sizi kapıda karşılamayı bırakır ve oturma odasında saklanmaya başlarsa, kesinlikle bir problem vardır.

5- SALDIRGANLIK

Köpekler depresyondayken saldırganlık nadir görülür. Bu zamanlarda depresyon ve anksiyete birlikte baş gösterebilir. Öte yandan, bazı evcil hayvan uzmanları, göz ardı edilenlerin dikkat çekmek için konunun gündeme gelmesi gerektiğine inanıyor.

Eğer köpeğiniz yukarıda anlatılan davranışlardan herhangi birini gösterirse, köpeğinizin yakın zamandaki hareketlerini gözden geçirin. Veterinere götürmeyi ihmal etmeyin.