Bursa
Parçalı Bulutlu
20°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Korkutan görüntü: Suların 4'te 3'ü çekildi

Yaşam , 28 Aralık 2020 Pazartesi, 11:06

İstanbul'daki barajların doluluk oranları, son 10 yılın en düşüğü olan yüzde 20 seviyesine kadar indi. Bu durumdan en fazla etkilenen barajlardan biri de Elmalı Barajı oldu. Barajdaki suyun 4'te 3'ü çekildi. Baraj gölünün su havzasındaki doluluk oranı yüzde 23,7'ye düştü. Suların çekildiği baraj havadan görüntülendi.

Korkutan görüntü: Suların 4'te 3'ü çekildi

İstanbul'da yağışların azalması sonrasında barajlar alarm veriyor. Anadolu Yakası'nda Elmalı Barajı'ndaki suyun 4'te 3'ü çekildi. Barajdaki suyun deniz seviyesinden yüksekliği 54 metreye kadar düştü. Bu oran geçtiğimiz yıl 66 metreydi. Bu da son 1 yılda su seviyesindeki düşüklüğün 12 metre olduğunu gösteriyor.

EYLÜLDE DOLULUK YÜZDE 32'YDİ

Eylül ayında, Anadolu Yakası'na su sağlayan Elmalı Barajı'nda doluluk oranı yüzde 32'ydi.

ARALIKTA DOLULUK YÜZDE 23,7'YE KADAR GERİLEDİ

Son 3 ay içinde, barajda su oranındaki azalma devam etti. Aralık ayında doluluk oranı yüzde 23,7 seviyesine kadar geriledi.

ESKİDEN SUYLA KAPLIYDI, ŞİMDİ YÜRÜYÜŞ YAPILABİLİYOR

Geçtiğimiz aylarda suyla kaplı alanlarda ise artık rahatlıkla yürüyüş yapılabiliyor. Öte yandan suların çekildiği baraj drone ile havadan görüntülendi.

İSTANBUL BARAJLARINDA SON DURUM

İSKİ verilerine göre, İstanbul'da barajların doluluk oranları bugün itibariyle yüzde 20,93 seviyesine kadar indi. Son 10 yıllık doluluk oranlarına bakıldığında bu orana yakın en yakın oran 28 Aralık 2019 yılında yüzde 34,02 olarak ölçülmüştü.