Bursa
Çok Bulutlu
16.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Korona korkusu erken tanıya engel

Bursa , 13 Ocak 2021 Çarşamba, 16:00

LÖDER ( Lösemili Çocuklara Yardım Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adalet MERAL GÜNEŞ, Pandemi sürecinde hastaneye gelmekten korkan ebeveynlerin erken tanı fırsatını kaçırma riski ile karşı karşıya geldiklerini belirtti.

Korona korkusu erken tanıya engel

Güneş; "çocukluk çağı kanserlerinde bugün hastalıksız iyileşme oranları erken tanı ve çağdaş tedavi yaklaşımları ile belirgin bir şekilde artmıştır. Ancak, Covid döneminde aileler hastaneye gelmek istemediği için çocuklarında ters giden bir şeyler olduğunu fark etmelerine karşın hastaneye başvurmakta çekinmekte ve geç kalabilmektedirler" dedi.

Özellikle ani gelişen solukluk, halsizlik, nedeni bilinmeyen ateş, inatçı baş ağrısı, karın şişliği, boyunda şişlik dikkat edilmesi gereken belirtilerdir. Bunun yanında, bacaklarda ağrı, yürüyememe ve basamama veya vücudun herhangi bir yerinde şişlik, ağrı, deride kolay çürük morarma veya deri altında kırmızı kanama noktalanmaları gibi yakınmaları olanların erken dönemde hematoloji onkoloji servislerine başvurmaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Adalet MERAL GÜNEŞ; 'unutmayalım, erken tanı yaşam kurtarır' hatırlatması yaptı.

Löder Hakkında Bilgi veren Güneş, Löder "27 yıldır Bursa Uludağ Üniversitesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji bölümlerini destekleyen, tedavi gören hasta ve ailelerine yardım amacıyla kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur.

Hastalara ve ailelerine maddi, manevi ve sosyal destek sağlamak, daha iyi koşullarda tedavi olabilmesi için projeler üretmek ve toplumumuzu çocukluk çağı kanserleri ile ilgili doğru bilgilendirmek amacıyla kurulan LÖDER, Rahime Gazioğlu Bursa Lösemili Çocuklar Hasta Konukevi'nde 9 yılda 60.000'den fazla hasta yakınının konaklamasına imkan sunmuştur. Marmara Bölgesi'nin en büyük kök hücre merkezi Sabahattin Gazioğlu Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi ve Kök Hücre Nakil Hastanesi LÖDER tarafından yönetilmektedir." dedi.

Prof. Dr. Adalet MERAL GÜNEŞ
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi
Sabahattin Gazioğlu Çocuk Hematoloji Onkoloji Hastanesi
Çocuk Hematoloji Bilim Dalı