Bursa
Çok Bulutlu
10.1°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Koronavirüs aşısı olan hemşire öldü

Dünya , 05 Ocak 2021 Salı, 12:32

Pfizer-BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısını olan 41 yaşındaki hemşire, 2 gün sonra hayatını kaybetti. Hemşirenin kesin ölüm nedeni otopsi ile belirlenecek.

Koronavirüs aşısı olan hemşire öldü

Koronavirüs salgını Avrupa'da etkisini arttırmaya devam ederken, 27 Aralık'ta Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde koronavirüse karşı aşılamalar başlamıştı.

Portekiz'de 30 Aralık 2020'de Pfizer-BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısını olan Portekiz Onkoloji Enstitüsü Pediatri Bölümü'nde (OPI) çalışan 41 yaşındaki Sonia Acevedo 2 gün sonra hayatını kaybetti.

OTOPSİ RAPORU BELİRLEYECEK

Yetkililer, Acevedo'nun ani ölümünün arkasında aşının olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını ve olayın derinlemesine araştırıldığını belirtti.

Acevedo'nun kesin ölüm nedeni için otopsi raporunun beklendiği açıklandı.

OPI tarafından yapılan açıklamada, Acevedo'nun aşı olduktan sonra herhangi bir olumsuz reaksiyon göstermediği, daha önce belirgin bir hastalığı ya da alerjik bir geçmişi olmadığı ifade edildi.

"HİÇBİR SEMPTOM GÖSTERMEDİ"

Hemşirenin babası Abilio Acevedo ise Portekiz basınına yaptığı açıklamada, "O iyiydi. Hiçbir sağlık sorunu yoktu. Koronavirüs aşısını yaptırdı fakat hiçbir semptom göstermedi. Ne olduğunu bilmiyorum. Sadece yanıtları istiyoruz. Kızımın ölümüne neyin yol açtığını bilmek istiyorum." dedi.

Portekiz medyasında yer alan haberlerde, Acevedo'nun OPI'de aşılanan 538 sağlık çalışanından birisi olduğu ifade edildi.