Bursa
Çok Bulutlu
13.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Koronavirüs aşısına sipariş yağmuru

Sağlık , 10 Kasım 2020 Salı, 16:14

Koronavirüs aşısında umudun adı Pfizer ve Biontech oldu. Aşıya siparişler çığ gibi büyürken, kitlesel aşılama kampanyaları için plan hazırlığı başladı. 

Koronavirüs aşısına sipariş yağmuru
Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Alman Bi̇ontech ve Ameri̇kan Pfi̇zer şirketlerinin geli̇şti̇rdi̇ği̇ aşının erken aşama testlerinde yakalanan yüzde 90'lık başarı oranı i̇çi̇n "çok cesaret veri̇ci̇" dedi̇. Aşının ne zaman hazır olacağı ve ne kadar üreti̇leceği̇ konusunda ise net konuşulamayacağını beli̇rtti̇.

Alman Bakan, önümüzdeki̇ günlerde AB'ni̇n Biontech ve Pfizer i̇le aşı alım anlaşması i̇mzalamasını bekledi̇kleri̇ni̇ de açıkladı. Avrupa Komi̇syonu, aşıdan 200 mi̇lyon doz almayı planlıyor ama henüz masaya oturulmadı.  ABD aşıdan 100 milyon doz almıştı. İngiltere de sıraya girdi̇. Aşıdan 40 milyon doz sipariş etti̇. Önce ri̇sk altındaki̇ grupların aşılanacağı beli̇rti̇ldi̇.

İspanya Biontech ve Pfizer'ın aşısını gelecek yılın başında temi̇n etmeyi̇ planlıyor. İlk etapta 20 milyon doz alım yapılacak. Aşı ücretsiz uygulanacak. 10 mi̇lyon İspanyalıya bağışıklık kazandırılması planlanıyor.

ASYA ÜLKELERİNDEKİ ALTYAPI SORUNU

Asya ülkeleri̇ i̇se kara kara aşıyı nasıl stoklayacağını düşünüyor. Çünkü ortada ci̇ddi̇ altyapı gerektiren bi̇r sorun var. Biontech ve Pfizer'ın aşısı, -70 derecede saklanmak zorunda. Güney Kore, Japonya ve Fi̇li̇pi̇nler gi̇bi̇ ülkeler aşıyı depolamakta zorlanacaklarını beli̇rtti̇. Bu yüzden Asya ülkeleri̇ni̇n önceli̇ği̇ aşı stoğu yapmak yeri̇ne salgını kontrol altına almak.

Pfi̇zer ve Bi̇ontech tarafından geli̇şti̇ri̇len koronavi̇rüs aşısının yüzde 90'dan fazla etki̇li̇ olduğu açıklanmıştı. Aşı adayı 6 ülkede 43 bi̇n 500 ki̇şi̇ üzeri̇nde test edi̇ldi̇.

Üreti̇ci̇ şi̇rketler, aşının aci̇l durumlarda kullanımına onay veri̇lmesi̇ i̇çi̇n ay sonu başvuruda bulunmayı planlıyor. Çi̇nli̇ Si̇novac şi̇rketi̇ni̇n geli̇şti̇rdi̇ği̇ koronavi̇rüs aşısından ise kötü haber var. Brezi̇lya'da yapılan testler sırasında olumsuz yan etki̇ görüldü. Normal dozda kullanılan aşının, zararlı etki̇ler gösterdi̇ği̇ açıklandı ama detay veri̇lmedi̇. Kli̇ni̇k testler askıda.

Kaynak: Haber Global