Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Koronavirüste üçüncü dalga uyarısı

Dünya , 14 Aralık 2020 Pazartesi, 11:31

Uzmanlar İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ı, Noel nedeniyle kısıtlamaların daha da gevşetilmesinin başka bir koronavirüs dalgasını tetikleyebileceği konusunda uyardı.

Koronavirüste üçüncü dalga uyarısı

İngiltere'de sağlık tröstlerini temsil eden NHS Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) Sağlayıcıları CEO'su Chris Hopson koronavirüs (Covid-19) sürecine değinerek, "Gerçek şu ki kaydettiğimiz ilerleme beklentilerin en alt sınırında" dedi.

Hopson aynı zamanda 3'üncü kademe olan en yüksek risk alanı uygulamasına gerekli olduğu an, zaman kaybetmeden geçilmesi konusunda uyardı.

NHS Sağlayıcıları, Johnson'a yazdıkları bir mektupta koronavirüs önlemlerini gevşetme konusunda 'aşırı dikkatli' davranması gerektiğini söyledi.

İngiltere'de koronavirüs salgınında vaka ve can kaybı sayıları artmaya devam ediyor. İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, son 24 saatte 18 bin 447 yeni vakanın tespit edildiği, toplam vaka sayısının ise 1 milyon 848 bin 403'e ulaştığı belirtildi. Ülkede Covid-19 nedeniyle son 24 saat içinde 144 kişi hayatını kaybederken, toplam can kaybı 64 bin 170'e yükseldi.

DIŞİŞLERİ BAKANI: DUYGUSAL OLARAK GEVŞETİLMESİNE İHTİYAÇ VAR

2 Aralık'ta ulusal kısıtlamaların kaldırıldığı ve kademeli yerel kısıtlamaların yeniden uygulandığı İngiltere'de Pazartesi gününden itibaren en yüksek yerel kısıtlama bölgelerinde hızlı sonuç veren kitlesel Covid-19 testleri uygulanmaya başlayacak. Daha önce Liverpool'da pilot uygulaması denenen ve 20 dakika içinde sonuç veren Covid-19 testleri İngiltere'nin en yüksek seviye kısıtlamalarının uygulandığı 67 farklı bölgesinde denenecek.

İngiltere'de yerel kısıtlamalar devam ederken, Noel tatili nedeniyle 23-27 Aralık tarihleri arasında koronavirüs kısıtlamaları ülke genelinde geçici olarak gevşetilecek. İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab yaptığı açıklamada, insanların "duygusal olarak" kuralların gevşetilmesine ihtiyacı olduğunu belirtti.