Bursa
Çok Bulutlu
15.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Kulüpler de korunmalı

Bursaspor , 17 Eylül 2020 Perşembe, 12:56

Kulüpler de korunmalı
Dünyada Bosman kanunları diye alınan kararlar, futbolcuları korumaktan çok kulüplerine zarar vermeye başladı.

Dünyamızda olduğu gibi  Korona Virüs ekonomiyi olumsuz yönde etkiledi. Türkiye’deki kulüpler de bundan etkilendi.

Gelir olmaması nedeniyle kulüplerin kasasına para girmeyince oyuncu alacakları da ödenmemeye başladı. Ülkemizde futbolcu menajerleri daha çok para kazanabilmek için ‘Bosman Kanunları’nı öne sürerek oyuncularının sözleşmelerini tek taraflı fesih ettirerek oyuncularını kulüpten kopartıp, başka takıma transfer edip, haksız bir şekilde ceplerini para ile dolduruyor.

Bu konuda futbolu yöneten hem UEFA, hem de FIFA artık kulüpleri koruyacak kanunlarda ortaya koyması ve kulüplerin de haklarını özellikle bu dönemde koruma altına alması gerekiyor.

Bilindiği gibi Bursaspor’a kaleci Çağlar, Diarra yeni seçilecek yönetimi bile beklemeden kulüpten kopup gittiler. Alt yapıdan yetişen Kubilay Kanatsızkuş’un alacağı olan 1 milyon 200 TL’nin ödenmemesi halinde sözleşmesini bugün tek taraflı fesih edecek.

Bu oyuncunun menajeri Mirsad Türkcan.

Mirsad Türkcan kazancının vergisini Türkiye’de mi ödüyor. Doğrusu büyük merak içerisindeyim.

Ben burada Maliye Bakanlığına seslenmek istiyorum. Ülkemizde en kolay parayı kazananlar sporcu menajerleri. Acaba ülkemize ne kadar vergi ödüyorlar. Gerçek rakamları mı gösteriyorlar, yoksa vergiden kaçırmak için farklı rakamlar mı yazılıyor diye araştırmaları şart.

Bakın borçlarının 500 Milyona dayanan Bursaspor Kulübü’nün inanın bu borç yükü alınan yabancı futbolcular ve ödenen menajer ücretleriyle bu boyuta ulaştı. Uzmanlar bunu incelediklerinde, özellikle yabancıların menajerlerine ödenenleri bir araştırsalar, birçok insan ağır cezalar öder.

Ama maalesef ülkemizde çıkmayan kulüpler yasası nedeniyle, bu harcamaları yapan başkanlar ellerini kollarını sallayıp, göğüslerini gere gere dolaşıyorlar.

Kulüpler yasası imzadan çıksa da artık, gerçek sorumlular ceza alsa da yeni seçilen yönetimler bu yükün altına girmeseler.

HAZIRLIKLAR ALTINORDU’YA

Bursaspor, cumartesi günü deplasmanda sezonun ikinci karılaşmasını İzmir’de Altınordu ile yapacak. Yeşil beyazlılar teknik direktör Mustafa Er yönetiminde çalışmalarını sürdürüyor. Bugün yapılacak taktik provanın ardından takım yarın İzmir’e gidecek.

Lisans sorunu çözümlenen genç oyunculardan Vefa Temel cumartesi günü Mustafa Er’in şans vermesiyle sahne alacak. Bakalım bu oyuncuyu antrenman da değil lig mücadelesinde görme fırsatı bulacağım için sevinçliyim.

BİRAZ DA BASKETBOL

Pandemi döneminde kulüpler yeni sezon hazırlıklarını sürdürüyorlar.

Bu yıl 20. Kez düzenlenen Medicana Cevat Soydaş Basketbol Turnuvası’nın açılış maçında Frutti Extra Bursaspor’u ikinci kez izleme şansı buldum.

Adı üzerinde bu maçlar hazırlık amacıyla yapılıyor. Takım, yeni isimlerden oluşuyor. Yepyeni bir takım oluşturuldu. Yeni oluşturulan, setlerin bile henüz oturmadığı bir takımdan hazırlık maçlarında bile üst düzeyde performans beklemek yanlış bir düşünce.

Mesala maçta iki teknik faul alarak diskalifiye olan Perry Jones, Amerika’dan yeni döndü. Gerekli hazırlık yapamadı. Bir de eşinin özel durumu var. Gaziantep Basketbol maçını yorumlamaktan çok, oyuncularımızın zaman zaman verdikleri mücadele, geri dönüşleri, gerçekten alkışlanacak güzellikteydi.

Ben inanıyorum ki oyununu geliştirecek olan Frutti Extra Bursaspor, hem ligde hem de Avrupa’da başarılı sonuçlara imza atar. Bunun için sabırla beklemek gerekiyor.

Erkan Kamat yönetimi daha önce iplerin gerildiği Kubilay‘a bonservis bedeli getirmeden kulüpten ayrılamayacağını ve gerekirse Vakıfköy‘e gönderilmesini kararlaştırmıştı. Yönetimin Kubilay için nasıl bir tutum sergileyeceği merak konusu. 23 yaşındaki futbolcunun sözleşmesi 2022’de sona erecek. Kubilay Kanatsızkuş Bursaspor formasını 5 sezonda 91 kez giydi ve 18 gol atma başarısını gösterdi.