Bursa
Çok Bulutlu
12.1°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

“Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye”

Bursa , 23 Temmuz 2020 Perşembe, 11:49

Vekâleti alınacak kurban hisseleriyle bu yıl, yurt içi ve yurt dışında 4 milyonu aşkın ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefleyen Kızılay, Kurban bayramının dayanışma ve yardımlaşma ruhunu 4 kıtada yaşatacak. Kızılay bu yıl, Türkiye de dahil 16 ülkede vekâlet sahipleri adına kurban kesecek. Kızılay vekâlet bedellerini ise yurt içi için 1050 TL, yurt dışı için 850 TL olarak belirledi.

“Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye”
Kızılay Osmangazi Şube Başkanı Halil Atalay 2020 kurban bağış kampanyası ile ilgili “Hali vakti yerinde olan vatandaşlarımız vacip olan kurban ibadetlerini yerine getirmek için, kurbanlarını kendileri kesip pay edebilecekleri gibi, Kızılay gibi kurumlara da kurban bedelini verip kurbanlarının kesilmesini talep edebilirler. Kızılay’ımız, geliştirdiği bu model ile yurt içi ve yurt dışında; islami şartlara uygun olarak, özenle seçilen kurbanlıkları, veteriner hekimler tarafından kontrollü bir şekilde, vekâlet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramı’nın ilk üç günü modern kombinalarda kesim işlemini yapıyor. Kesilen kurbanların bir kısmı bayramda dağıtılırken, bir kısmı da Kızılay’ın entegre et tesislerinde son teknoloji kullanılarak ve hijyenik ortamlarda kıyma ve kuşbaşı olarak paketlenip yıl içerisinde ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere ambalajlanıyor” dedi.

Kızılay Osmangazi Şube Başkanı Halil Atalay şunları söyledi: “Bilindiği üzere şubemizin mahallelerimizdeki ihtiyaç sahiplerine yaptığı yardımlarda; gıda kolisi ile birlikte en az ikişer paket de Kızılay’ımızın kurban etlerinden hazırlamış olduğu “Kuşbaşı ve Kıyma” paketleri de veriyoruz. Böylelikle bağışçılarımızın, kurban bağışlarını yıl boyu ihtiyaç sahiplerinin sofralarında bereket olmasını da sağlamış oluyoruz. Uygulanan bu model sayesinde ihtiyaç sahipleri sadece Kurban Bayramı süresince değil, yıl boyu ete kavuşuyor.

Osmangazi şubesi olarak gönüllülerimiz ve gençlerimizle birlikte son bir yıl içerisinde, COVID 19 sürecinde ve Ramazan ayında 3500 hanemize; gıda kolisi, kıyma kuşbaşı konservesi, hijyen paketi, giyecek ve nakdi yardım yardımlarımızı ulaştırdık. Millet olarak zor günler yaşadık ve halen tam olarak da bu dönemi atlatabilmiş değiliz. Hep birlikte kısa zamanda inşallah bu süreci atlatırız.

Yine, Ramazan ayında yaklaşık bin ihtiyaç sahibi ailemize bayram harçlığı verelim diye genel merkezimizden talebimiz oldu. Ancak, geçtiğimiz bayrama yetişmedi, nasip bu bayrama imiş ve bu hafta itibari ile belirlediğimiz ailelerimizin hesaplarına 400’er TL yatırıldı. Düşüncemiz ilçemizde daha çok vatandaşımıza el uzatabilmek, derdiyle hemhal olabilmek. İnşaallah bundan sonraki süreçte bağışçılarımız ve gönüllülerimiz ile birlikte bunu başarabiliriz.

Atalay son olarak; “Kurban Bayramına son birkaç gün kaldı. Vekaletle kurban bağışı yapmak isteyen hayırseverlerimizin kurban bağışlarını; şubemizde, Şehreküstü camii yanında, kapalı Çarşı ana giriş kapısı önünde kabul ettiğimiz gibi, şubemizi 0224 221 00 83 – 0552 168 16 52 numaralı telefonlarımızdan aramaları halinde de adreslerinden alabiliriz. Ayrıca, isteyen vatandaşlarımız banka hesabımıza (Türkiye Kızılay derneği Osmangazi Şubesi İBAN: TR800020600030036938430001) da yatırabiliyorlar.

Şimdiden tüm İslam aleminin Mübarek Kurban Bayramlarını tebrik eder, yüce Allah’tan yapacakları ibadetlerin kabulünü temenni ederim.”