Bursa
Çok Bulutlu
20.3°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Kuzey ışıklarının kökeni sonunda kanıtlandı

Gündem , 10 Haziran 2021 Perşembe, 09:22

Yeni bir araştırmada bilim insanları, kuzey enlemlerinde eşsiz manzaralara sahne olan kuzey ışıklarının kökenini kanıtladı.

Kuzey ışıklarının kökeni sonunda kanıtlandı

Bilimsel adı Aurora borealis olan kuzey ışıkları, çarpıcı görüntüleriyle izleyicileri hayran bırakmakla kalmıyor, aynı zamanda bilim dünyasında süregelen bir gizemi de devam ettiriyordu.

Bu ışıkların kökenine dair birçok spekülasyon olsa da hiçbiri şimdiye dek kanıtlanamamıştı. Ancak yeni araştırmayla bu ışıkların kaynağına dair bilinenler, ilk kez laboratuvar deneyleriyle kanıtlandı.

ABD'deki Iowa Üniversitesi'nden bir grup fizikçi, "en parlak auroraların jeomanyetik fırtınalar sırasında güçlü elektromanyetik dalgalar tarafından üretildiğini" sonunda kanıtlarıyla ortaya koydu.

Wheaton Koleji'nden James Schroeder liderliğindeki araştırmaya göre, Afven dalgaları diye de bilinen bu güçlü dalgalar, elektronları Dünya'ya doğru hızlandırıyor ve sonunda kuzey ışıkları denen görsel şöleni yaratmalarını sağlıyor.

Kuzey Işıkları'nın oluşumunun ilk kez laboratuvar ortamında simülasyonunu oluşturmayı başaran araştırmacılar, Dünya'nın manyetik alanının küçük bir örneğini elde edebilmek adına 20 metrelik bir oda kullandı. Özel tasarlanmış bir anten kullanılarak Alfven dalgaları oluşturuldu ve dalgaların hareket yönü gözlemlendi.