Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Lifebursa sordu Mahalle Muhtarları anlattı

Bursa , 13 Ekim 2020 Salı, 16:48

Lifebursa ekibi  Bursa'nın Osmangazi ilçesine bağlı Armutköy Mahallesi Nilüfer ilçesine bağlı Demirci Mahallesi ve Dağyenice Köyü'nün sorunlarını Muhtarlardan dinledi.

Lifebursa sordu Mahalle Muhtarları anlattı
Bursa'nın Dağyenice mahallesinde ormanlık alanlara bırakılan çöpler çevre kirliliğine neden oldu.

Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı Dağyenice mahallesi özellikle yaz mevsiminde piknikçilerin uğrak mekanları arasında yer alıyor.Bölgeye gelen vatandaşlar tarafından doğaya bırakılan çöpler kötü görüntü oluştururken, Dağyenice mahallesi Muhtarı Rıdvan Tekin, ormanlık alanda vatandaşların attığı çöplere tepki gösterdiÖzellikle piknik için oksijen kaynağı olan ormanlık alanları tercih eden vatandaşların çevreyi temiz tutmaları gerektiğini söyleyen Tekin, vatandaşların daha duyarlı olmalarını istedi. Tekin konuşmasının devamında Dağyenice Göleti'nin bir kısmının Osmangazi Belediyesine diğer kısmınında Nilüfer Belediyesine ait olduğunu söyledi. Tekin , Nilüfer Belediyesinin her hafta düzenli temizlik yaptığını ama Osmangazi Belediyesinin ekip ve çöp arabasını bölgeye yollamadığını dile getirdi.Dağyenice göleti nin kurumaya başladığı söyleniyor doğru mu?

Göletin kuruması mümkün değil, Devlet su işleri bize yıllardan beri "suyu biraz salın su kokuyor suyun kendisini yenilemesi lazım oksijen birikmeli" dedi. Bizde buna istinaden suyun seviyesini  düşürdük ama bu sene kar yağmur yağmayınca göl dolmadı sulamada yapılınca seviye düştü ve kuraklık sorunu yaşandı. Önümüz kış yeterince su dolunca gölümüz yine eskisi gibi dolacak.Dağyenice Mahallesinin sorunları nelerdir?

Öncelikle Mahallemizde sosyal alan yok halı saha yok Nilüfer Belediyesi ile yeni bir proje geliştiriyoruz. Bizim esas sorunumuz imar . Köyümüze Doğalgaz gelsin istiyoruz ama imar olmadığı için  Doğalgaz yapamayız diyorlar bu bize çok büyük sorun yaratıyor. Şu anda Köyümüzde 85 hane var 327 oturan gözüküyor ama yazın binin üzerinde oturan oluyor 300 kişilik nüfusun olduğu yere 500 kişi oturursa sorunlarda beraberinde geliyor.

LİFEBURSA ekibinin bir sonraki durağı Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı Demirci Mahallesi oldu. Demirci mahallesinde bulunan dere geçtiğimiz aylarda çevre felaketine sahne oldu. Derenin suyunun temizlendiğini söyleyen Mahalle Muhtarı Mehmet Bulut Lifebursa mikrofonuna konuştu ve çevre kirliliğine dikkat çekti .Öte yandan; Lifebursa Bursa'nın Armutköy mahallesinde uzun süredir etrafa koku saldığı söylenen derenin gerçekliğini yerinde inceledi. Gıda fabrikasının atıklarını dereye döktüğü söylentilerine merkezde bulunan işletme sahibi Yılmaz Erbay açıklık getirdi. Erbay mahallede derenin koku yapmadığını senelerdir hiç böyle bir olayla karşılaşmadığını dile getirdi.  

https://www.youtube.com/watch?v=TQSo4N2dQfw

Muhabir-Denizhan Karahancı

Kameraman-Murat Demir