Bursa
Parçalı Bulutlu
20.1°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Limonlu su içmek için 6 önemli sebep

Sağlık , 03 Mart 2021 Çarşamba, 09:37

Limonlu suyun ne kadar faydalı bir şey olduğunu, her gün içmemiz gerektiğini sürekli duyuyoruz. Peki limonlu su gerçekten faydalı mı? Limonlu su hakkında en merak edilen soru 'Limonlu su zayıflatır mı?' oluyor. Yapılan araştırmalar özellikle kilo vermek isteyenlerin sabahları limonlu su tüketmesi gerektiğini söylüyor. Elbette limonlu suyun tek faydası bu değil! İşte sabahları limonlu su içmek için 6 önemli neden...

Limonlu su içmek için 6 önemli sebep

1- Kansere kalkan olur

Yapılan araştırmalara göre limon, birçok türde kanser hücresini yok ediyor. Sabahları yarım limonu yarım bardak ılık suya sıkarak elde edeceğiniz karışımı aç karnına içmeniz, uzun vadede kanser riskini azaltıyor.

2- Zayıflamaya yardımcı olur

Kahvaltıdan önce içilen bir bardak ılık limonlu su, içeriğindeki pektin lifi sayesinde uzun süre tokluk hissi verir ve iştahı kapatır. Aynı zamanda limonlu suyun idrar söktürücü özelliği vücuttaki ödemi attırarak kilo kaybına yardımcı olur.

3- Bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamini açısından hayli zengin olan limonlu su, vücudun pH değerini yükselterek özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemi için çok önemli olan demir mineralinin emilimini sağlayarak vücut direncini artırır.

4- Mutlu eder

Limonlu su, yapısındaki yüksek miktardaki potasyum sayesinde kişiyi depresyon, anksiyete gibi sinirsel bozukluklardan koruyarak gün içinde yenilenmiş ve dinamik bir ruh hali sağlar. Vücuda serotonin salgılanmasını sağlayarak mutluluk hissi verir.

5- Güzelleştirir

Toksinlerden arındırıcı özelliği ve içerdiği C vitamini sayesinde kanı temizleyen limonlu su, siyah noktaları azaltır ve cildi sıkılaştırır. Her sabah bir bardak ılık limonlusu içmenin yanı sıra, yüze ve tırnaklara direkt olarak limonlu su sürülerek göz altı kırışıklıklarının azaltılması ve tırnakların daha güçlü bir yapıda olması sağlanabilir.

6- Ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli

Limonlu su, içeriği sayesinde ağız içinde sterilizasyon sağlayarak aftları geçirmeye yardımcı olur ve nefesinizi tazeler. Kafein alımınızı azaltacak olan limonlu su dişleri beyazlatmakta faydalı olduğu gibi, diş eti ağrılarına da iyi gelir.

Zararları da var

Limon suyunun yararları kadar zararları da olabilir. Asidik bir besin olan limon dişlerinizi aşındırabilir, midenizi ekşitebilir. Aynı zamanda idrar söktürücü etkisi olduğu için bol su içmezseniz dehidrasyona da sebep olabilir. Bu zararlarını da bilerek tüketmenizde fayda var.