Bursa
Parçalı Bulutlu
18.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Londra'ya değil bize çalışacaklar

Gündem , 31 Aralık 2020 Perşembe, 19:23

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İSTAÇ Kompost ve Geri Kazanım tesislerini gezerken gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı ve hükümeti Londra'daki tefecilere çalışmakla suçladı.

Londra'ya değil bize çalışacaklar

Kılıçdaroğlu, 2021 yılına herkesin umutla başlayacağını belirterek, "2021 yılının açısız bir yıl olmasını, güzel, sağlıklı, kovid-19'un artık ülkemizden ve dünyadan gitmesini istiyoruz. Çocuklarımız okullara gitsinler, öğrensinler, sosyal yaşamın içinde yer alsınlar, hayatın güzel olmasını istiyoruz ve diliyoruz. Bu akşam da bütün yurttaşlarımızın huzur içinde bir akşam geçirmesini diliyoruz. En büyük arzumuz bu" dedi.

EKONOMİDEN SOSYAL HAYATA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni yıl mesajı ve sanatçı açıklamalarının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "2020'de sadece pandemi süreci değil, depremler değil, ekonomi konusunda da çok kötü bir yıl geçirdik. Yoksulluk derinleşti. Malum açlık, binlerce insan çöp konteynerlerinden besleniyor. Ekonomide ciddi bir değişime, dönüşüme ihtiyaç var. Yani faiz ve döviz ekseninden ekonominin kurtarılarak, üretim, yatırım ve istihdam eksenine dönmesi lazım. Eğer bunu yapabilirlerse çok güzel bir şey yapmış olurlar. Milyonlarca üniversite mezunu bu ülkede işsizken herhalde bunun bir sorumlusu vardır. O sorumlu diyor ki; 'Ben milyonlarca işsize iş bulacağım, ekonomiyi düzelteceğim, ekonomide reform yapacağım.' Bunları yaparsa alkışlarız bu kadar basit. Keşke herkesin işi olsa, keşke herkes rahatlıkla huzur içinde çalışsa, üretse alın teri dökse, kazandığı parayla akşam evine huzur içinde dönse. Bizim de en büyük arzumuz bu. Bunu vadediyor ve gerçekleştiriyorlarsa, benimde görevim onları alkışlamaktır. Ama bunu yapmıyorlarsa kimse kusura bakmasın ben o zaman eleştiririm. Yani Londra'daki bir avuç tefeciye değil, bu ülkenin insanına çalışacaklar. Eğer akılları başlarına gelmiş, 'artık biz faizcilere değil, tefecilere değil kendi halkımıza, kendi işsizimize çalışacağız, onlara istihdam yaratacağız' diyorlarsa benim başımın üstünde yerleri var.

CANİLERİ SAVUNMADIK

Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "Patır patır cinayet işleyen katilleri azmettiren bunlara yardım ve yataklık yapan canilerin tıpış tıpış serbest kalacağı bir dünya, bir Türkiye yoktur" sözlerinin hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu: "Biz hiçbir zaman canileri savunmadık, hiçbir zaman, terörü de savunmadık. Tam tersine şiddeti kim hayatının bir parçası olarak kabul ediyorsa, insanları öldürüyorsa, cinayet işliyorsa bunların tamamına karşıyız. Ama hayatı boyunca sadece düşüncesini açıkladı diye insanları hapse atarsanız bu yanlıştır. Dünyanın gidişine terstir. Allah'ın bize verdiği en değerli şey nedir? Akıldır. Her birimiz farklı şeyler söyleyeceğiz. Düşüncelerimizi açıklayacağız. Düşüncelerini açıkladı diye bir insan hapse mi atılır? Hele hele 21. yüzyılda. Herkesin düşüncesi kendi düşüncesi saygındır, o düşünceye katılırsınız veya katılmazsınız. O ayrı bir şeydir. Bunları birbirinden ayırmamız gerekiyor. Farklı düşünceler ifade etti diye insanı terörist olarak cani olarak ilan edemezsiniz. Herkesi kucaklayıcı mesajlar vermek istiyorum, hiç kimseyi eleştirmek istemiyorum. Ama beklentimiz nedir daha güzel bir Türkiye, huzur içinde yaşayalım bu ülkede. Kavgasız bir Türkiye istiyoruz biz. Birlikte yaşayabileceğimiz bir Türkiye istiyoruz. Elbette ki herkesin siyasi görüşü, yaşam tarzı, kimlikleri, inançları farklı olabilir. Biz, bayrağımızın altında huzur içinde; bir arada, kardeşçe yaşamak istiyoruz"