Bursa
Çok Bulutlu
18.7°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

LÖSEV'den uyarı: Saç bağışı kabul etmiyoruz

Yaşam , 19 Ocak 2021 Salı, 12:48

Sosyal medyada ve basında sık sık saç bağışı ile gündeme gelen LÖSEV, asla saç ve peruk bağışı kabul etmediklerini açıkladı. Açıklamada, "Tüm çocuklarımız saçı olsa da olmasa da her zaman güzeldir ve kendisini eksik hissetmemelidir" denildi.

LÖSEV'den uyarı: Saç bağışı kabul etmiyoruz

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), kamuoyunun bilinçlenmesi adına saç veya peruk bağışı kabul etmediklerini her mecrada dile getirdiklerini söyledi. Gerek psikolojik faktörler gerekse hijyenik sebeplerden dolayı vakfın bu yönde bir çalışmasının hiçbir zaman bulunmadığını altını çizdi.

LÖSEV açıklamasında şunları dile getirdi:

"Çocuklarımızın tedavisinde yoğun kemoterapi ilaçları kullanılmakta, bu nedenle bağışıklık sistemleri çok zayıflamaktadır. Bu durum çocuklarımızı enfeksiyona açık bir hale getirmektedir. Çocuklarımızı enfeksiyondan koruyabilmek için olabildiğince steril kalmalarını sağlamaya çalışmaktayız. Kemoterapinin yan etkisi olan saç dökülmesi ise geçici bir süreçtir. Tüm çocuklarımız saçı olsa da olmasa da her zaman güzeldir ve kendisini eksik hissetmemelidir. Bizler bu bilinçle çocuklarımıza yaklaşıyor ve kamuoyunu da aydınlatmak üzere çalışmalar yürütüyoruz. Destek olmak isteyen bağışçıların diğer bağış yöntemleri ile lösemili çocukların hayatlarına dokunabileceklerine vurgu yapılarak "LÖSEV e gönüllü olmak, destek vermek veya bilgi almak isteyenlerin 0312 447 06 60 nolu telefondan ulaşabilirler."