Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Lübnan'ı karanlık günler bekliyor

Gündem , 29 Eylül 2020 Salı, 11:59

Beyrut'taki patlama ülkenin içinde bulunduğu sıkıntıyı derinleştirdi

Lübnan'ı karanlık günler bekliyor
Lübnan'da son yıllar finansal çöküş, ekonomik krizi, kitlesel protestolar zorlu geçiyordu. Covid-19 salgını ve son olarak başkent Beyrut'taki patlama ülkenin içinde bulunduğu açmazı derinleştirdi.

Kamu borcunun 90 milyar doları aştığı Lübnan, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük ekonomik krizlerden birini yaşıyor. Ülkede işsizlik oranı yüzde 35'lerde iken halkın yarısından fazlası yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Başkentteki limanı yerle bir eden patlama sonrası ekonomik krizi çözmesi için iktidara gelen hükümet istifasını vermek zorunda kaldı. Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Başbakan Hassan Diyab'ın istifasını kabul etti ancak yeni hükümet kurulana kadar göreve devam etmesini istedi.

EDİB HÜKÜMETİ KURAMADI

Yeni hükümeti kurma görevi ise ülkenin Berlin Büyükelçiliği görevini yürüten Mustafa Edib'e verildi. Edip, eylül ortasında Cumhurbaşkanı Avn'dan ek süre istedi Edib haftalar süren çalışmaların ardından, kendi kabine listesinin onaylanmaması nedeniyle hükümet kurma görevinden vazgeçtiğini geçtiğimiz hafta duyurdu.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un patlama sonrası yaptığı Beyrut ziyaretinde yaptığı hükümet kurma baskısı da boşa çıkmış oldu. Macron, Lübnanlıların iki hafta içerisinde hükümet kurması halinde uluslararası yardımların ülkeye gelmesi için girişimlerde bulunma sözü vermiş, aksi durumda ise Lübnan'a destekte bulunmayacaklarını söylemişti. Macron son yaptığı açıklamasında ise Lübnan'ın siyasi liderliğinden utandığını ve ülkenin yeni bir iç savaşın eşiğinde olduğunu söyledi.