Bursa
Parçalı Bulutlu
19.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Maden faciasında kâbus sürüyor... 15 gün daha cehennemi yaşayacaklar!

Dünya , 22 Ocak 2021 Cuma, 09:50

Çin'in Şandong eyaletinde 10 Ocak'ta meydana gelen patlamayla yerin altında mahsur kalan maden işçileri kurtarılmayı bekliyor. Oldukça zor şartlarda yaşam mücadelesi veren işçiler için yetkililer kötü haber verdi. Maden işçileri 15 gün daha kurtarılmayı bekleyecek...

Maden faciasında kâbus sürüyor... 15 gün daha cehennemi yaşayacaklar!

Çinli yetkililer dün yaptıkları açıklamada Şandong eyaletinde 10 Ocak'tan bu yana altın madeninde mahsur kalan işçilerin, çıkış yollarındaki tıkanıklık nedeniyle kurtarılabilmeleri için 15 gün daha gerektiği belirtti.

İnşaat halindeki altın madeninde 10 Ocak'ta meydana gelen patlamanın ardından yer altında mahsur kalan 22 madenci için arama kurtarma çalışmaları başlatılmış, 17 Ocak'ta hayatta oldukları belirlenen 12 işçiden biri dün yaşamını yitirmişti.

Yetkililer dün yaptıkları açıklamada göçük altında kurtarılmayı bekleyen 11 işçinin ise 15 gün daha bekleyeceğini ifade etti.

100 METRE KALINLIĞINDA 70 TONLUK TIKANMA VAR

Çinli yetkililer, 350 metre aşağıdaki 'ciddi tıkanmanın' korkulandan çok daha kötü olduğunu belirterek, bunun yaklaşık 100 metre kalınlığında ve yaklaşık 70 ton ağırlığında olduğunu ifade etti.


Yerden 350 metre aşağıda toprak altında kalan 11 işçi için oksijen ve gıda takviyesi, sondaj yapılarak yerleştirilen boru hattından yapılıyor.

600 kişilik kurtarma ekiplerinin gece gündüz çalıştığı göçükte yine toprak altında bulunan 10 işçiden hala haber alınamadığını belirtti.