Bursa
Çok Bulutlu
23.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Mahallelinin davullu tefli karga mücadelesi

Yaşam , 28 Ocak 2021 Perşembe, 10:14

Van'ın Erciş ilçesindeki Kasımbağı Mahallesi'nde, gün batımına yakın ortaya çıkan yüzlerce karga, mahalleliyi endişelendiriyor. Mahalleli, kargaları davul ve tef çalarak bölgeden uzaklaştırmaya çalışıyor.

Mahallelinin davullu tefli karga mücadelesi

Erciş ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Kasımbağı Mahallesi'nde, özellikle gün batımına yakın zamanlarda ortaya çıkan yüzlerce karga, hem çıkardıkları ses hem de ekinlerin zarar görmesi ihtimali yüzünden mahalle halkını tedirgin ediyor.

DAVUL VE TEF ÇALARAK KOVMAYA ÇALIŞIYORLAR

Kargalardan rahatsız olan mahalleli, kovmak için ise ilginç yöntem uyguladı. Mahallede oturanlar, havanın kararması ile birlikte gelen kargaları davul ve tef çalarak, bölgeden uzaklaştırmaya çalışıyor

Mahalleliden Zülküf Çiçek, kargaların özellikle yaz mevsiminde ekinlerine zarar verdiğini belirterek, "Akşam olunca kargalar, mahallemizin üzerini kara bulut gibi kaplamaya başlıyor. O kadar kalabalık geliyorlar ki gökyüzünü sanki kara bulutlar kaplıyor. Sesleri de bizi çok rahatsız ediyor. Hayvanlarımızın samanlarına da zarar veriyorlar. Biz de mahalledeki gençlerle birlikte elimizde davul ve tef çalarak gürültü çıkarmaya çalışıyoruz" dedi.