Bursa
Parçalı Bulutlu
12°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Marttan bugüne 187 kurye öldü'

Gündem , 25 Şubat 2021 Perşembe, 08:44

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu genel merkezde görüştüğü motokuryelerin sorunlarını dinledi.

Marttan bugüne 187 kurye öldü'

Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu Genel Başkanı Çağdaş Yavuz, geçtiğimiz 9 Mart'tan bu yana 187 kuryenin kazalarda yaşamını yitirdiğini açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Yavuz ve motokuryeler ile birlikte CHP Genel Merkezi önünde basın toplantısı düzenledi.

Motorlu kuryelerin çok kötü koşullarda ve koronavirüs nedeniyle ölümle burun buruna çalıştığını belirten Ağbaba, kuryelerin günlük 100-120 lira arası yevmiye aldıklarını ve kaza riskiyle her an karşı karşıya olduklarını söyledi.

Motorlu kuryelerin yüzde 90'ının kayıt dışı ve güvencesiz çalıştığını, çoğunun sigorta girişinin bulunmadığını vurgulayan Ağbaba, motorlu kuryelerin sayısının, SGK verilerine göre 98 bin kişi olduğunı kaydetti.

Yavuz da, "Kontrolsüz artıştan, eğitimsizlikten kaynaklı ölümler inanılmaz arttı. 9 Mart'tan bugüne 187 kurye kaybettik" dedi.

Kılıçdaroğlu da makamında kabul ettiği motokuryelerin alın teri dökerek, haklarıyla evlerine ekmek götürmek istediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Siz açıktan, havadan para kazanmak istemiyorsunuz.

Çalışarak, üreterek kazanmak ve evinize helal ekmek götürmek istiyorsunuz. Bizim görevimiz de sizi sonuna kadar desteklemektir. Bir sorununuz olduğunda bana da arkadaşlarıma da her zaman gelebilirsiniz, kapımızı çalabilirsiniz. Unutmayın biz her zaman sizin yanınızdayız."