Bursa
Çok Bulutlu
15.4°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Meclis'te Gara bilgilendirmesi

Gündem , 16 Şubat 2021 Salı, 15:29

Milli Savunma Bakanı Akar, Meclis'te Gara operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Akar, ''Mağaraya hava unsurlarıyla etki etmek mümkün değildi. Karadan destek ve irtibat olmadan icra edildi. Operasyon için yoğun gizlilik tedbirleri altında geniş hazırlık süreci yaşandı'' açıklamasında bulundu.

Meclis'te Gara bilgilendirmesi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Meclis Genel Kurulu'nda Gara bilgilendirilmesi oturumunda konuşuyor...

Akar'ın konuşmasından öne çıkanlar:

"Irak'ın kuzeyinde, varlığını sürdürmeye çalışan PKK'ya karşı operasyonlarımız artan bir şiddet ve tempoda aralıksız devam etmektedir. Bölgeyi takip ediyorduk, son 5 ayda bu bölgeye yoğunlaştık. 10 Şubat saat 02.55'te uçaklar desteğiyle harekat başlatıldı.

Pençe Kartal-2 kara desteği olmadan 35 km. derinlikte icra edildi.Kritik ve önemli operasyon, nitelik olarak diğerlerinden farklılık gösteriyor.

Mağaraya hava unsurlarıyla etki etmek mümkün değildi. Mağara girişinde sadece göz yaşartıcı bomba kullanıldı. Mağara içinde terörist ateşine karşılık verilerek ilerlendi. Karadan destek ve irtibat olmadan icra edildi. Operasyon için yoğun gizlilik tedbirleri altında geniş hazırlık süreci yaşandı. Dost ve müttefiklerimizle koordine edilerek yapılan harekat öncesinde hedefler özenle seçilmiş, harekatın planlaması ve icrasında sivil halkın can ve mal güvenliğiyle çevrenin korunmasına azami dikkat ve hassasiyet gösterilmiştir.