Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan önemli açıklamalar

Ekonomi , 23 Nisan 2021 Cuma, 21:19

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 'Birilerine ayrıcalıklı döviz satışı yapıldı' iddiasına yönelik olarak "Böyle bir durum söz konusu değildir." ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan önemli açıklamalar

Kavcıoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle...

Atatürk bir Merkez Bankası kurulmasını söylediğinde tartışmalar oluyor. O zaman Atatürk milli egemenliğin finansal egemenlikten geçtiğini söylüyor. Merkez Bankası böyle kuruluyor. Merkez Bankası Türkiye'nin en güzide kurumları arasında geliyor. Böyle baktığımızda bazı konuşmalara üzülüyoruz.

'VERDİĞİM RAKAMLAR NETTİR'

Bugün rezerv konusu tartışılırken o günkü şartları göz önüne getirmemiz gerekir. 2020'ye girdiğimizde dünyada da gelişmiş ülkelerde de doğrudan ve portföy yatırımlarının azaldığını görüyoruz. Türkiye'nin de buradan aldığı pay ister istemez azalmış görünüyor. 2020 pandemi krizi, dünyayı çok kötü şekilde etkileyen bir kriz. Diğerlerinden ayıran en önemli şey şu durum bence. Daha önceki krizlerin bir altyapısı vardı. IMF'ye gidilecek mesajları, IMF'ye gitmek zorunda olduğumuz haberleri hep yapıldı ama Türkiye diğer ülkelerden farklı olarak hem sağlık açısından hem de para ve mali konular açısından çok iyi yönetti. 2019'da biz pozitif cari fazla verdik. Merkez Bankası olarak verdiğim rakamlar nettir ve doğrudur. Pandemi döneminde dünyada yaşananlarla beraber Türkiye'de yaşananlarda bir döviz talebi ya da yabancı insanlar ülkesine dönecek, bu parayı istiyor.

O dönemde verdiğimiz cari açık, yurt dışı yerleşiklerin yurt dışından çıkarken bir şekilde karşılanması gerekiyor. Ne söyleniyor bu parayı yabancılara verdiniz. Pandemi dönemi ile beraber dünyada yaşananlar ile Türkiye'de yaşananlar böyle. İnsanlar ülkesine döneceği zaman bu parayı istiyor.

REZERV TARTIŞMASI

2020 yılında siz bu talepleri bir şekilde karşılamanız lazım. Karşılamazsanız oluşacak şeylerle Türkiye yüzleşecekti. 2020 sonunda Türkiye bütün bu taleplere cevap vermiştir. Türkiye ithalat borçları dahil varlıklarını artırmıştır. Bunun sağlıklı işlediğini şuradan görebiliriz, faizler yükseldiği zaman yabancılar yine gelmiştir. İnsanlar Türkiye'nin istediği zaman parasını alıp geleceği, istediği zaman da parasını alıp gidebileceği bir yer olduğunu çok iyi biliyorlar.

Bu taleplerin karşılanması için Merkez Bankası o gün Hazine'yle beraber oluşturulan işlemler var. Rezerv konusuna geldiğimizde, Türkiye'de 83-84'ten sonra rezerv birikmeye başlıyor. 2020'ye geldiğinde 15-20 milyar rezervi var. Daha sonra 30 milyara kadar oluşan rezerv var. Kurun daha sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için de yapılan işlemler var. Ama esas onun arkasında oluşan bir talep var. Gerçek kişilerden, reel sektörlerden, bankalardan talep karşılanmıyorsa ya fiyatlar yukarı gidecek, ya faizi yükselteceksiniz. Kendi içerisinde dengeye gelmezse Merkez Bankası orada piyasaya giriyor.

Hazine'nin MB'deki hesaplar kullanılarak döviz alım satımıyla piyasa arzının dengelenmesi 2017'de. Televizyonlarda bu işlemlerin 2019 seçimlerinden önce yapıldığı söyleniyor. Değil. MB dalgalı kura geçtikten sonra döviz alım ihaleleri 2016'ya kadar yapıyor, 2016'dan sonra bunu bırakıyor.

(Birilerine ayrıcalıklı döviz satışı yapıldı iddiası) Böyle bir durum söz konusu değildir.

'GİZLENEN BİR ŞEY YOK'

Bugüne kadar yapılmamıştır, bundan sonra da yapılmaz. Bu protokol dahilinde, 2017 Şubatından itibaren yapıldı. 2020'de yapılmasının nedeni de pandemi şartları.

Peki siz bu rakamları nereden biliyorsunuz? Dünyada en şeffaf veri açıklayan merkez bankalarından biri TCMB'dir. Günlük olarak açıklanır. Analitik bilanço okumasını bilen herkes buradan bu rakamları alır. Bizim analitik bilançomuzda o veriler günlük yayınladığı için zaten orada var. Gizlenen saklanan bir şey yok. Bilançodan görüldüğü kabul edildiği zaman bu sefer kimlere satıldı demeye başladılar. Dünyada bu şekilde bir veri açıklama söz konusu değil. MB bireylere döviz satmıyor. Kafa karıştırmak için. Belirli rakamlarla insanları bir yere götürmek için algı operasyonu. Böyle bir şey yoktur.