Bursa
Çok Bulutlu
26.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Merkez Bankası ve Hazine uyumsuz olursa ne olur?

Gündem , 09 Kasım 2020 Pazartesi, 09:48

Merkez Bankası ve Hazine uyumsuz olursa ne olur?
20 Ekim 1991 seçimlerini takiben kurulan koalisyon hükûmetinde Demirel tarafından bakan yapılan Cavit Çağlar,  1991-1992 yıllarında Hazine'den ve Ziraat Bankası'ndan sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

Bakanlar Kurulu açıklandığında görev alanı belirtilmeyen tek bakan Cavit Çağlar idi.

O dönemde Ankara’da üs düzey bürokrat ağabeyim beni arayarak Cavit Bey, “Demirel’den sorumlu Devlet Bakanı mı olacak?” diye sorduğunda, ben de birinci ağızdan duyduğumu ona söyledim.

Ekonomi sarışın güzel kadına, devlet bankaları da Cavit Beye emanet edilecek”

Bana verdiği cevap aklımdan hiç çıkmadı.

Bak aslanım! Bu ülkede merkez ve devlet bankalarını yönetecek kapasitedeki insan sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Dünyada da bu durum farklı değildir. Duyduğun hayali hedefleri gerçek gibi anlatma!”

Ama görevlendirme konusunda ben haklı çıktım ve onu arayarak noldiii dedim ama sonuçları itibariyle de o haklı çıktı.Ekonomi öylesine kötü yönetildi ki;  bankacılık ve bankerlik sistemi ayağa düşürüldü. Hedefler üretimden koparılarak faize ve ranta hücum edildi. Halkın küçük birikimleri bile üç kağıtçı banka bankerlerin elinde kayboldu gitti.

O sürecin sonucunda sarışın güzel kadının kocası bir, Cavit Çağlar iki bankayı itina ile  batırdı.

Tarih hepsini yazıyor ama aradan neredeyse otuz yıl geçmesine rağmen Merkez Bankasını teslim edebileceğimiz feraset sahibi bir uzman bulamamak ne kadar acıdır.

AK Partinin ekonomide tarihe çok başarılı olarak geçen 2001- 2010 dönemi sadece iki başkan ile geçilirken sonrasındaki istikrarsızlık ekonomik sorunlar paralel olarak gelişti.

  1. Süreyya Serdengeçti, (2001-2006), Durmuş Yılmaz (2006-2011), Doç. Dr. Erdem Başçı (2011-2016), Murat Çetinkaya (2016-2019), Murat Uysal (2019-.2020), Naci Ağbal (2020 - ? )


Bu tablo doğru okunursa faiz – döviz sarmalından kurtulmanın yolu bulunur ve taşlar yerine oturur derken göreve gelenler farkındalıklarını ortaya koymazsa, ekonomik gerçekler ile hareket etmezlerse sonunda sayıdan ibaret başarısız birer istatistik olacaklarını unutmasınlar.

Merkez Bankası ile yeni adıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı rakip değil, maliye politikaları konusunda aynı çözümler üzerinde kafa yormazsa dolar & faiz sarmalı daha çooook istifalar doğurur.