Bursa
Parçalı Bulutlu
10.5°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Meteorolojiden kar açıklaması

Gündem , 18 Şubat 2021 Perşembe, 18:54

Şiddetli poyraz hafiflerken kar yağışı da zayıflayarak yurdu terk ediyor.

Meteorolojiden kar açıklaması

İstanbul ve Bursa'da hava bulutlu, yine bazı ilçelerde gece saatlerinde hafif sulu kar görülebilir.

Ankara hafif karlı, sıcaklık 1 derece. İzmir ve Antalya'da sıcaklık yükseliyor.

''KARIN SON GÜNLERİ''

Yağışın olmasının don riskini hafiflettiğini söyleyen NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, ''Yarın çok zayıf da olsa sulu kar şeklinde bir yağış bekleniyor. Hafta sonu sıcaklık 7-8 dereceye doğru çıkacak. Pazartesiden itibaren de 15 dereceyi bulan sıcaklıklar var. Artık karın son günleri diyebiliriz'' açıklamasında bulundu.

Çalışkan, kar yağışının Karadeniz'de yarına kadar süreceğini söyledi.

İç Anadolu'da özellikle Ankara'da bu gece ve yarın orta kuvvetli kar yağışı beklendiğini de sözlerine ekleyen Çalışkan, ''Doğu'da, iç kesimlerde ve Karadeniz'de cumartesi gününe kadar kar yağışı var'' dedi.

''PAZARA KADAR ÜŞÜYECEĞİZ''

Çalışkan sıcaklık artışı için pazartesi gününü işaret ederek, ''Pazar gününe kadar üşüyeceğiz. Genel olarak ısınmamız, sıcaklık 10 dereceyi geçeceği zaman, pazartesi günü olacak'' dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan 19-25 Şubat haftalık hava durumu tahmini haritasına ise şu şekilde yer verildi:

BÖLGE BÖLGE SON DURUM

Marmara'da Balıkesir, Sakarya boyunca hafif de olsa sulu kar sürecek. Trakya, Çanakkale tarfında sıcaklık biraz artıyor. Hafta sonu bölgede yağış yok.

İç Anadolu'da; Eskişehir tarafı bulutlu, 2 derece. Sivas, Kayseri, Niğde boyunca kar yoğun yağacak. Yer yer şiddetli don başladı, gece Konya -12 derece.

Ege'de güneş görülüyor ve kıyılarda sıcaklık az da olsa artıyor. Bodrum 14, denizli 9 derece. Gece iç kesimlerde şiddetli don var. Kütahya -11 dereceye iniyor.

Akdeniz'de; Adana bölümü parçalı bulutlu, Adana 13 derece. Isparta 4, Kahramanmaraş 7 derece.

Güneydoğu'da hava kapalı ve çok soğuk. Gaziantep 7, Mardin 4 derece. Mardin'de hafif kar sürebilir.

Karadeniz'in tamamı kar yağışlı. Bolu -1, Samsun 3 derece. Doğu Karadeniz açıklarında fırtına var. Ordu, Giresun, Trabzon, Rize boyunca kar yoğun yağabilir.

Doğu Anadolu'da Erzurum, Kars, Van, Hakkari boyunca kar yağışı 2 gün sürecek. Erzurum -3, Malatya bulutlu, 2 derece.

Kaynak:NTV