Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou ile görüştü

Gündem , 11 Ağustos 2020 Salı, 15:07

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis Türkiye hakkında telefonda bilgi verdi.

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou ile görüştü
Türkiye ile yükselen tansiyon üzerine Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ülkenin Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Başbakan Miçotakis, Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler ve Türkiye’nin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

GERİLİM DÜŞMELİ

İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise Türkiye ve Yunanistan’ı Doğu Akdeniz’e dair diyalog masasına oturmaya çağırdı. "Doğu Akdeniz’deki tüm müttefiklerimizi gerilimi düşürmeye ve diyalogu tercih etmeye çağırıyoruz.” Yunanistan eski Başbakanı Aleksis Çipras da hükümetin Türklerin Meis güneyinde çalışma yapmasını engellemesi gerektiğini ifade ederek; "Silahlı Kuvvetlerimize güvenimiz tam. Türkleri durduracak yeteneklere sahipler" dedi.

ASIL SORUN SİSMİK ARAŞTIRMA

Yunan Medyası'ndan alınan bilgilere göre de, bir araştırma gemisinin beraberinde savaş gemileri ile uluslararası sularda kalmasında sakınca görülmediği, yayınlanan NAVTEX doğrultusunda Yunan kıta sahanlığında Türklerin kalabileceğini fakat asıl sorunun bu bölgede sismik araştırma yapılmak istenmesi olduğu ileri sürüldü.