Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Milli Eğitim’de bunları arar hale geldik!

Eğitim , 08 Ekim 2020 Perşembe, 11:31

Adı üzerinde; ülkenin geleceği ve sağlıklı düşünen bir nesil için milli bir eğitim politikası planlanır ve toplumdaki değişim ve gelişmeler üzerine ilave edilerek sistem uygulanır.

Milli Eğitim’de bunları arar hale geldik!
Dünyanın orta çağ karanlığından uyandığından beri uyguladığı eğitim sistemini biz her iktidar ve hatta her koalisyon döneminde sıfırdan başlatarak ülkemize, çocuklarımıza ve geleceğimize ihanet ettik.

Ak Parti iktidarının en başarısız olduğu konu milli eğitim politikaları oldu.  Oysa sayısal ve kurumsal olarak kimseye muhtaç olmayacak bir güce sahip olan Ak Parti döneminde her gelen bakan bir önceki sistemi ret ederek yeniden başladı.

Bu belirsizlik ve liyakat sorunlu eğitim programları maalesef FETÖ terör örgütünün milli eğitime sızmasına alet oldu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde Milli Eğitim Bakanının bu işin ticaretini yapan bir iş adamı olması yadırgansa da eğitimi, uygulama sorunlarını iyi bildiği, doğru ve çabuk karar alabileceği düşünüldüğünde iyi bir seçim olduğunu düşünmüştüm.

PANDEMİ başlangıcı ile birlikte Mart ayında okulların kapanması doğru bir hareketti ama ardından sıfır hazırlıkla yeni eğitim dönemine girilmesi Milli Eğitim Bakanlığının nasıl bir gaflet içerisinde olduğunu gözler önüne serdi.

Okulların ne zaman açılacağı üzerine neredeyse bahis sitelerinde iddia konusu olacakken, çağdaş dünyada internet ağının en zayıf ve pahalı olduğu ülkemizde EBA diye internet üzerinden eğitim ucubesini çıkardılar.

Sayın Cumhurbaşkanının 15 senedir en az üç çocuk yapın dediği ülkemizde her evde iki öğrenci olduğunu ve o evlerin yüzde  altmışında internet bağlantısı olmadığını düşünemeden EBA ile eğitimi kutsal bir değer gibi sundular.

Mart ayından beri yatan Milli Eğitim Bakanlığı kadroları onlarca TRT TV kanalının birkaçını eğitime ayırıp herkesin aynı şartlarda eğitim alacağı programlar yapmayı düşünemedi.

Şimdi bölük pörçük eğitime açılan ilk ve orta öğretim sınıfları PANDEMİ tuzağı olarak vaka sayısı ile kendisini gösterirken, öte yandan çocuğuna özel öğretmen tutacak kadar olanağı olan aileler bir anayasal hak olan eğitim eşitliğinin köküne darı ekecektir.

Demem o ki; Bu gün Milli Eğitimin en karanlık günlerini yaşatanlar gidenleri aratır oldular.