Bursa
Çok Bulutlu
20.9°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Milyonları ilgilendiriyor! Emeklilik müjdesi!

Ekonomi , 11 Şubat 2021 Perşembe, 10:02

Milyonlarca kişiye güzel haber! Emekli olma fırsatı sunuluyor. Emeklilik için bekleyenleri ilgilendiriyor. Artık beklemenize gerek yok. Çalışma hayatına başlayanlar bir süre sonra ne zaman emekli olacaklarını araştırıyor. Erken emekli olmak isteyenler için bazı istisnai durumlar bulunuyor. Belirli şartları taşıyanlar erken emeklilik fırsatını yakalayabiliyor.

Milyonları ilgilendiriyor! Emeklilik müjdesi!

Yasalarımıza göre emekli olmak için belli sayıda gün prim ödemek, belli yaşa gelmek ve belli bir sigortalı yılını doldurmak isteniyor. Yasalarımız geçmiş yıllarda çalışılmayan dönemler için geriye dönük ödeme imkânı tanımıyor. Ancak bazı istisnalar ile toplu ödeme yaparak bu günleri satın almak mümkün olabiliyor.

Milyonlarca vatandaş emekli olmak için bekliyor. Emeklilik bekleyenler toplu ödeme yaparak erken emekli olma imkanı buluyor.

Sabah'tan Faruk Erdem'in yazısına göre emeklilik için prim yıl ve yaş şartı var. Ancak belli şartlarda toplu ödeme yaparak prim kazanma ve emeklilik de oluyor. Sigortalıların borçlanma yapabilecekleri süreler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 41. Maddesi ile düzenlenmiş.

1) Kadınlar sigortadan sonra üç çocuğa kadar doğum borçlanması yaparak 2.160 günü toplu ödeme ile satın alabiliyor.

2) Er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay okulunda geçen süreleri toplu olarak ödemek mümkün.

3) Emekli Sandığı'na tabi çalışan memurların, ücretsiz izin süreleri borçlanılabiliyor.

4) Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri borçlanılarak emeklilik hesabında kullanılıyor.

5) Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri de borçlanılabiliyor.

6) Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri de borçlanılabiliyor.

7) Grev ve lokavtta geçen süreleri de borçlanmak mümkün.

8) Hekimlerin fahrî asistanlıkta geçen süreleri borçlanılıyor.

9) Seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, açıkta geçirdikleri süreleri borçlanma imkânları bulunuyor.

10) Part-time çalışanlar, 30 günden az çalışması olanlar, ücretli öğretmenler bu süreleri borçlanarak 30 güne tamamlayabiliyor.

ANNEYE 6, ASKERE 1 YIL

Kadınlar sigortadan sonra doğumları üç çocuk için borçlanarak yaparak 6 yıl yani 2.760 gün prim kazanabiliyorlar. Eğer yaş ve yıl şartları tamamsa 6 yıl beklemeden erken emekli olabiliyorlar. Erkekler ise sigortadan önceki askerliklerini borçlanarak işe giriş tarihlerini geri çekebiliyor ve 1 yıl erken emekli olabiliyor. Ayrıca sigortadan sonraki askerliklerde borçlanılarak prim kazanılıyor