Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Montessorı Eğitim Metodu, çocuk mobilyası tasarımlarına da yansıdı

Bursa , 24 Aralık 2020 Perşembe, 15:37

Tasarım uzmanlığını Montessori Eğitim Metoduyla birleştirerek Montes Serisini çocuklarla buluşturan Çilek Design Hub Tasarım Direktörü Çiğdem Esra Kanberoğlu, "Çocuklar için bireysel, özgür, fonksiyonel, eğlenceli bir ortam oluşturularak, Montessori eğitim sürecinin çocuğun odasındaki tasarımlarla da desteklenmesi sağlanmış oldu" diye konuştu.

Montessorı Eğitim Metodu, çocuk mobilyası tasarımlarına da yansıdı

Günümüzde yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ebeveynler son zamanlarda ezbere dayalı eğitim programı yerine çocukların bilişsel ve bireysel gelişimine katkı sağlayan eğitim metodlarını tercih ediyor. Bilim insanı Maria Montessori, "Bana kendim yapabilmem için yardım et." mottosuyla yola çıkarak, çocuğun özgüvenini ve bireysel becerilerinin gelişimini destekleyen metotlardan oluşan Montessori Eğitim Sistemiyle tanışmamızı sağladı.

Çocuğun kendi kapasitesini ve yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan bu eğitim sistemi artık çocuk odası mobilya tasarımlarına da yansıyor. Bu bağlamda yapılan bilimsel araştırmaları inceleyerek ve uzman çocuk psikologlarının görüşlerini değerlendirerek araştırma sürecini tamamlayan Çilek Mobilya da, tasarım uzmanlığını Montessori Eğitim Metoduyla birleştirerek Montes Serisini çocuklarla buluşturdu. Çilek Design Hub Tasarım Direktörü Çiğdem Esra Kanberoğlu, "Çilek Mobilya olarak, Türkiye'de bu eğitimi veren okul öncesi kurumların eğitimcileriyle de görüşerek, eğitim sisteminin uygulama metotlarını, eğitim materyallerini ve sınıf mobilyalarını inceleyerek uzun bir araştırma sürecine girdik. Tasarım aşamasında ise modüllerin Montessori eğitimine uygun materyaller ile çocuklara ince ve kaba motor becerilerinin de geliştirilmesi hedeflendi. Tasarlanan Montes Serisinde de çocuklar için bireysel, özgür, fonksiyonel, eğlenceli bir ortam oluşturularak, Montessori eğitim sürecinin çocuğun odasındaki tasarımlarla da desteklenmesi sağlanmış oldu" diye konuştu.

Kaynak: DHA