Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
16°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Mösyö Macron'a dönmedik

Gündem , 10 Aralık 2020 Perşembe, 18:08

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa'nın Karabağ kararını hatırlatıp Macron'a seslendi: Fransa yönetimi bize ulaşmak istedi ama biz ona dönmedik bile. Çünkü biliyorduk ki dert başkaydı.

Mösyö Macron'a dönmedik

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karabağ Zaferi ile ilgili önemli mesajlar verdi. "Karabağ Zaferi, Azerbaycanlı kardeşlerimizi nasıl sevindirdiyse, Türkiye'deki kardeşlerini de aynı şekilde sevindirmiştir" diyen Erdoğan, Fransa'nın Karabağ kararını hatırlatıp Macron için "Sen böyle bir şeyi getirip meclisinden geçirmeye çalışıyorsun. Demek ki siyaseti öğrenememiş" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, basın toplantısındaki açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: "Bu işin liderliğini yapan kardeşime, onun şahsında tüm Azeri Türk kardeşlerime mübarek olmasını şahsım, milletim adına diliyorum. Tekrar tebrik ediyorum. 44 günlük savaş sonunda ortaya çıkan netice Azerbaycanlı kardeşlerimizi nasıl sevindirdiyse, Türkiye'deki kardeşlerini de aynı şekilde sevindirmiştir.

ABD, FRANSA, RUSYA

YILLARCA OYALADI

Karabağ neden 30 sene Karabağ'da bu çile çektirildi. Bu MİNSK üçlüsü denilen üçlünün işi neydi? Bunlar dünyanın en güçlü ülkeleriydi. Neden bu kadar oyalandılar neden neticelendirmediler? ABD, Fransa, Rusya yıllarca oyaladılar, sonunda Azerbaycan kendi göbeğini kesti. Azerbaycan 'Göbeğimizi keseceğiz' dedi, iş yürümeye başladı.

OLUMLU ADIMLAR ATARLARSA

Rusya, Türkiye, Azerbaycan, İran, Gürcistan eğer kabullenip uyarsa, Ermenistan da iş birliği platformunun içinde yer alır. Bizim Ermenistan halkına bir kinimiz yok. Sıkıntı Ermenistan'ın yönetimiyledir. Benim ülkemde 100 bini aşkın Ermeni vatandaşım var. Olumlu adım atıldığı takdirde kapalı olan kapılarımızı açarız.

BİZE ULAŞMAK İSTEDİLER

Fransa yönetimi zaman zaman bize ulaşmak istedi ama doğrusu biz de dönmedik. Çünkü biliyorduk ki dert başkaydı. Fransa Meclisi'nin Karabağ kararını Paşinyan bile kabul etmiyor. Macron meclisinden geçirmeye yöneliyor. Daha siyaseti öğrenememiş.