Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Mozart dinleyen tavuklar

Gündem , 11 Ağustos 2020 Salı, 10:55

Bursa'da tavuk çiftliği olan Özgür Adıyaman, yumurta verimini artırmak için tavuklarına Mozart'ın eserlerini dinletiyor.

Mozart dinleyen tavuklar
Elektrik bölümünü bitirdikten sonra kendi işini kurmak isteyen girişimci Özgür Adıyaman, Uludağ'ın doğu eteklerine tavuk çiftliği kurdu. Gördüğü bir haberden esinlenerek çiftliğine ses sistemi kuran Adıyaman, 22.00 ile 01.00 saatleri arasında tavuklarına Wolfgang Amadeus Mozart'ın eserlerini dinletmeye başladı. 1400 tavuk ile çalışmalarını sürdüren Adıyaman, müşterilerinden olumlu tepkiler aldığını söyledi.YÜZDE 10'LUK BİR ARTIŞ

Sektörde 2 yılı geride bıraktığını söyleyen Özgür Adıyaman, ''Doğal olarak ürettiğimiz yumurtaları insanlara ulaştırıyoruz. Her işletmenin bir ismi olur. Biz işletmemizi ilk açtığımızda nasıl bir isimle açmamız gerektiği konusunda araştırma yaptık. Tavuklara müzik dinletsek nasıl olur diye düşündük. Müziğin, hayvanların stresini aldığı yönünde duyumlar elde etmiştim. Tavukta olur mu diye düşündüm. Hollanda'da inekler üzerinde denendi ve yaklaşık yüzde 30'a kadar süt veriminin arttığı görüldü. Biz de bunu tavuk üzerinde denedik. Yüzde 10'luk bir artış elde ettik. Yumurta üretiminin yüzde 10'unu tavukların dinlediği müziğe, yani Mozart'a borçlum'' dedi.
‘PANDEMİDE SATIŞLAR ARTTI’

Pandemi sürecinde satışlarının arttığını belirten Adıyaman, ''Sağlıklı beslenmenin en temel gıdalarından biri proteindir. Sabahları yediğimiz en hafif protein ürünü de yumurtadır. Yumurtanın tamamen doğal olması gerekiyor. Bunun bilincinde olan müşterilerimiz vardı fakat pandemi sürecinde gerekli mercilerin yaptığı uyarılar sonucu bizim işlerimiz yüzde 30-40 civarında arttı. Bunun sebebini de koronavirüs'' diye konuştu.

TÜRK SENFONİSİ DİNLEYEN VAR MI?

Müşterilerinden olumlu tepkiler aldığını dile getiren Adıyaman, ''Bazı müşterilerime yumurta veriyorum. Bunların hangisi müzikli, hangisi müziksiz diye soranlar oluyor. Müzikli olandan olsun diyenler var. Türk senfonisi dinleyen yumurtayı alabilir miyim diyenler oluyor. Bu gibi söylemlerle karşılaşıyorum'' ifadelerini kullandı.