Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Muhtarlar günü törenle kutlandı

Bursa , 19 Ekim 2020 Pazartesi, 11:57

Bursa’nın İnegöl ilçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk sunma töreniyle kutlandı. Tören, pandemi tedbirleri dikkate alınarak az sayıda katılım, maske ve sosyal mesafe kuralları çerçevesinde geçekleştirildi.

Muhtarlar günü törenle kutlandı
2015 yılında çıkan Başbakanlık genelgesinin ardından 2016 yılından bu yanan kutlanan 19 Ekim Muhtarlar Günü, tüm Türkiye’de olduğu gibi İnegöl’de de düzenlenen törenle kutlandı. Bugün 09.30’da Atatürk Anıtında çelenk töreni düzenlendi. Pandemi nedeniyle tedbirleri üst düzey olduğu törene; Kaymakam Şükrü Görücü, Belediye Başkanı Alper Taban ile az sayıda kişi katıldı. Sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına dikkat edilerek gerçekleştirilen tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Ardından Muhtarlar Derneği Başkanı Sami Çakmak, Anıta çelenk sunumunu yaptı. Çelenk sunumuyla birlikte tören sona erdi.

“MUHTARLAR DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞIDIR”

İnegöl Muhtarlar Derneği Başkanı Sami Çakmak, 19 Ekim Muhtarlar Gününe ilişkin bir açıklama yaptı. Muhtarlık müessesesinin kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olduğuna dikkat çeken Çakmak; “Muhtarlık, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eder. 2. Mahmut döneminde 19 Ekim 1829 tarihinde kurulmuş olup o yıllardan bu yana faaliyetlerini sürdürmektedirler ve tarihte seçim ile yönetime gelen ilk yöneticilerdir.

Muhtarlarımız bulunduğu mahallede veya köyde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir. Yönetim anlayışımızda, vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlıklarımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde kendini yenileyen kurumların başında gelen muhtarlık, en ücra yerleşim yerine bile çağdaş kamu yönetimi anlayışını taşıyarak hem sevinçte hem de hüzünde halkının her zaman yanında ve hizmetindedir.

Devletin mühür ve beratı olan tek seçilmiş kişi mahalle muhtarıdır. Muhtarlarımızın zor şartlar ve kısıtlı imkanlarla yürüttükleri fedakârca hizmetlerin karşılığı manevi haz olsa da son dönemde yapılan maddi ve manevi iyileştirmelerin artarak devam etmesi devletimizin kendilerine verdiği önemin bir göstergesidir. Baş Komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Muhtarlar ‘Demokrasinin temel taşlarıdır’ diyerek muhtarların önemini çok güzel anlatmıştır. Kendisini rahmetle, minnetle ve özlemle anıyoruz. Gerek milleti gerekse devleti temsil gibi önemli bir görevi yöneten muhtarlarımıza hizmetlerinden dolayı şükranlarımı sunuyor, ilçemizde görev yapan tüm Mahalle Muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar gününü kutluyorum” dedi.