Bursa
Çok Bulutlu
14.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Mustafakemalpaşa'da şehitler anıldı

Bursa , 16 Temmuz 2020 Perşembe, 10:17

BURSA Mustafakemalpaşa’da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün dördüncü yılında hain kalkışmaya direnen şehit ve gaziler minnetle anıldı.

Mustafakemalpaşa'da şehitler anıldı
15 Temmuz’da demokrasi nöbetlerine ev sahipliği yapan Adnan Menderes Meydanı’nı dolduran vatandaşlar, tek yürek olarak bu anlamlı günde Milli Birlik ruhunu bir kez daha gösterdi. FETÖ/PDY terör örgütünün gerçekleştirdiği hain darbe girişiminin bertaraf edilmesinin yıldönümünde kaymakamlık ve belediye işbirliği ile Mustafakemalpaşa’da bir dizi anma etkinliği gerçekleştirildi. “Öncesi ve sonrası ile 15 Temmuz” konulu söyleşide gecenin onur konukları ise gazeteci yazar Nedim Şener ve güvenlik uzmanı Mete Yarar oldu. ‘15 Temmuz Destanı’ programına; Mustafakemalpaşa Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Cumhuriyet Başsavcısı Nurettin Güner ve ilçe protokolü ile birlikte vatandaşlar katıldı.‘15 TEMMUZ DA YENİ KAPILAR ARALADI’

Başkan Mehmet Kanar, 15 Temmuz, tüm Türkiye'nin, milletimizin tüm fertlerinin zaferidir. 15 Temmuz, bizimle beraber dünyadaki tüm mazlumların zaferidir. Kurtuluş savaşı nasıl yeni bir dönemi başlatmışsa, 15 Temmuz da yeni kapılar araladı. Bağımsızlığımızı korumanın yanında, milletimizin birlik ve beraberliğini pekiştirmesinde de dönüm noktası oldu. Bir asır önce ya istiklal ya ölüm parolasıyla İstiklal Harbini zaferle taçlandıran necip Türk Milleti, 15 Temmuz'da 'gün vatana sahip çıkma günüdür' diyerek vatana sahip çıkmış, bu dünyayı hainlere dar etmiştir. Bu onurlu ve dik duruşu bizlere miras bırakan kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

'CANLARINI FEDA ETMEKTEN ÇEKİNMEDİLER'

Kaymakam Ahmet Altıntaş ise konuşmasında, “15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizin tarihin en karanlık en acı günlerinden birini yaşadığını söylerken, darbe ile savaş ile açıktan dış müdahale ile yüzleştiğini belirtti. Kaymakam Altıntaş, Aziz milletimiz milli mücadelede olduğu gibi 15 Temmuz'da hürriyet irade ve bekasına yönelik darbe karşısında vatanına milletine ve milli iradeye hukuk düzenine sahip çıkıp canlarını bu vatan için feda etmekten çekinmeyerek tek bilek olmuş iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmemiştir. 15 Temmuz'da hainlere karşı iman dolu göğsüyle yurduna alçaklar uğramasın diye şahadet şerbetini içen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.'ŞEHİTLER DUALARLA ANILDI'

Etkinlik programında engelli gencin kendi yazıp okuduğu “15 Temmuz Destanı” isimli akrostiş şiir geceye damga vururken kahramanlık türküleri ve meddah gösterisi göz doldurdu. Şehitler için okunan Kuran-ı Kerim ve mevlidin ardından saatler, hain yapılanmanın TRT’de sözde bildiri okuttuğu 00.13’ü gösterdiğinde tüm minarelerden salalar yükseldi. Etkinlikler okunan salaların ardından son buldu.