Bursa
Parçalı Bulutlu
11.5°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Mutant virüs aşıya karşı bağışıklık kazanmış olabilir

Sağlık , 04 Ocak 2021 Pazartesi, 13:21

İngiliz bilim insanları, Güney Afrika'nın süper bulaşıcı olduğu belirtilen mutant koronavirüs türünün aşıya karşı bağışıklık geliştirmiş olabileceğinden korkuyor.

Mutant virüs aşıya karşı bağışıklık kazanmış olabilir

Bilim insanları, Güney Afrika'dan gelen yeni mutant koronavirüs türünün, geliştirilen aşılara karşı dirençli olabileceği konusunda uyardı.

Kanadalı immünoloji uzmanı Profesör John Bell, süper bulaşıcı yeni varyantın tüm dünyada uygulanan koronavirüs aşılarıyla engellenip engellenemeyeceği konusunda "büyük bir soru işareti" bulunduğunu söyledi.

Oxford Üniversitesi bilim insanı ayrıca Güney Afrika'da keşfedilen türü, İngiltere'de keşfedilen türden "daha endişe verici" olduğunu çünkü daha bulaşıcı olduğunu söyledi.

İngiliz basınına konuşan Bell, 'Güney Afrika formuyla endişelerin kaynağı, türün protein yapısındaki önemli değişikliklerdir. Ancak bu farklılıkların aşıların etkilerini tamamen ortadan kaldıracak kadar ciddi olmadığını düşünüyorum.' dedi.

'Virüsün tamamen ortadan kaldırılması için bütün insanların aşılanması gerekiyor, bu aylar hatta yıllar sürebilir. Herkes sakin kalmalı. Her şey yoluna girecek.' diye ekledi.

Ancak Bell, virüsün başka değişkenler ortaya çıkardıkça bir "kedi ve fare" oyununa yakalanacağımızı söyledi.

Güney Afrika'nın mutant koronavirüs türü 501.V2, geçtiğimiz ay keşfedilmişti. Bu türün bilinen koronavirüs türlerinden daha ölümcül olduğu düşünülmüyor ancak son derece bulaşıcı olduğu tahmin ediliyor.

İngiltere'de Güney Afrika mutant virüsünün tespit edilmesinin ardından soruları yanıtlayan Warwick Üniversitesi'nden moleküler onkolog Profesör Lawrence Young, 'Eğer bu tür, Güney Afrika'dan gelen verilerin gösterdiği kadar bulaşıcıysa, o zaman son zamanlarda sadece birkaç vakayı tanımlamak, muhtemelen sadece bir ipucu. Buzdağının görünen yüzü sanırım. Bu tür şu ana kadar sadece birkaç kişide tespit edilmiş olabilir ancak mutant virüsün aramızda dolaştığını ve daha fazla kişiye bulaşacağını düşünüyorum.' dedi.