Bursa
Çok Bulutlu
17.9°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Mutasyonlar ikinci dalgayı tetikliyor

Dünya , 30 Ocak 2021 Cumartesi, 09:51

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19'un yeni varyantlarının Afrika'da hızla yayıldığını, enfeksiyon ve ölüm oranlarını ise ani bir şekilde arttırdığını açıkladı. Corona virüs vakalarının kıtada son dört haftada yüzde 50 arttığını açıklayan DSÖ Afrika Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, "Covid-19 varyantları Afrika'da virüsün ikinci dalgasını tetikliyor" dedi.

Mutasyonlar  ikinci dalgayı tetikliyor

Covid-19'un Güney Afrika'da ortaya çıkan mutasyonuna ABD'de ilk kez Güney Carolina'da rastlandı

Rusya'da Covid-19'un mutasyonlarını tespit eden test sistemi geliştirildi

Covid-19'un varyantlarının tespit edilmesinin ardından dünyadaki vaka artışlarının Afrika kıtasına etkisi her geçen gün artıyor. Kıtada geçtiğimiz hafta 175 binin üzerinde yeni vaka tespit edilirken 6 bin 200'ün üzerinde kişi Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü, son dönemde büyük artış görülen Afrika kıtasıyla ilgili uyarılarda bulundu.

SON DÖRT HAFTADA YÜZDE 50 ARTTI

Yeni varyantın vaka ve can kayıplarında büyük artışa sebep olduğunu bildiren DSÖ, kıtada son dört haftada vaka ve can kayıpları sayısının önceki dört haftaya göre yüzde 50 arttığını söyledi.

22 Afrika ülkesinde enfeksiyon oranlarının arttığını açıklayan DSÖ, güney ve kuzey Afrika ülkelerinde yoğunlaşma olduğunu, can kayıpları seviyesinin dört haftalık dönemde 15 binin üzerine çıktığını bildirdi.DSÖ Afrika Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti yaptığı açıklamada, "İlk olarak Güney Afrika'da tespit edilen varyant Afrika'nın ötesine hızla yayıldı" derken, "İnsanların Covid-19'dan bıkması ve yıl sonu tatilleri sebebiyle, en önemlisi de Covid-19 varyantları Afrika'da virüsün ikinci dalgasını tetikliyor" ifadelerini kullandı.

AFRİKA DIŞINDA 24 ÜLKEDE TESPİT EDİLDİ

İlk olarak Güney Afrika'da tespit edilen daha sonra kıtada Botsvana, Gana, Kenya, Zambiya ve Mayotte'nin Fransız Hint Okyanusu bölgesinde tespit edilen varyant, daha sonra Afrika kıtası dışında 24 ülkede daha tespit edildi.

Birleşik Krallık'ta tespit edilen varyant ise Afrika kıtasında Nijerya ve Gambiya'da tespit edildi.

KITADA YAKLAŞIK 90 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Corona virüsün ilk tespit edildiği günden bugüne kadar Güney Afrika'da 1 milyon 437 bin 798 Covid-19 vakası tespit edilirken 43 bin 105 kişi de hayatını kaybetti.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre ise Afrika kıtasında bugüne kadar 3,5 milyon Covid-19 vakası tespit edilirken ve 88 bin 985 kişi hayatını kaybetti.