Bursa
Kum veya Toz Taşınım
15.7°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Müzakere istiyorsan!..

Gündem , 13 Ocak 2021 Çarşamba, 20:44

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan Rumlara: "Resmi müzakereler ancak iki eşit devlet temelinde başlayabilir"

Müzakere istiyorsan!..

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 5+1 Konferansından sonra resmi bir müzakere süreci başlayacaksa bunun ancak egemen eşitliğe dayalı yan yana yaşayan iki devletin iş birliği içerisinde, uluslararası statüsü bağlamında iki eşit devlet için olabileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs görüşmeleri bağlamında son 50 yıldır bir netice alınamadığını ifade ederek, federal bir anlayışın geride kaldığını belirtti. Tatar, 5+1 Konferansından sonra resmi bir müzakere süreci başlayacaksa bunun ancak egemen eşitliğe dayalı yan yana yaşayan iki devletin iş birliği içerisinde, uluslararası statüsü bağlamında iki eşit devlet için olabileceğini dile getirdi.

MUHATAP RUMLAR DEĞİL

İki toplumlu teknik komitelerin çalışabilmesi için birtakım çalışma içinde olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Spehar ile AB'den gelecek aşı konusunu da görüştüklerin kaydetti. Bu konuda gerekli zemin için BM'den yardım istediklerini aktaran Tatar, muhataplarının Rum Yönetimi değil Avrupa Birliği (AB) olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Tatar, ilgili teknik komite tarafından kendilerine sunulan raporda aşıların Rum yönetimi üzerinden gelebilme ihtimali olduğunu, ancak bunu kabul etmeyeceklerini ve aşıların direk olarak AB üzerinden gelmesi gerektiğini kaydetti.