Bursa
Çok Bulutlu
18.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Myanmar ordusuna ait Facebook ve Instagram hesapları yasaklandı

Dünya , 25 Şubat 2021 Perşembe, 11:51

Myanmar 'da askeri darbe gerçekleştiren Myanmar ordusuna ait Facebook ve Instagram hesapları askıya alındı.

Myanmar ordusuna ait Facebook ve Instagram hesapları yasaklandı

Myanmar'da 1 Şubat'ta ordunun yönetime el koymasının ardından ülke ordu tarafından yönetiliyor. Ülkede askeri darbeye karşı protestolar devam ederken sosyal medya ağı Facebook yaptığı açıklamada Myanmar ordusu mensuplarının Facebook ve Instagram platformlarını kullanmasını yasakladığını duyurdu.
Facebook açıklamasında,"1 Şubat tarihinden gerçekleştirilen askeri darbeden bu yana kadar yaşanan şiddet olayları, bu yasağa var olan ihtiyacı artırdı. Myanmar ordusunun Facebook ve Instagram takip etmeyi büyük bir risk oluşturduğunu inanıyoruz" İfadelerini kullandı.
Facebook yaptığı aynı açıklamada, alınan kararın ülkedeki insan hakların uğradığı ihlalleri, Myanmar ordusunun başlattığı şiddetin gelecekte neden olabileceği risk ve ordunun Facebook kurallarını sürekli ihlal ettiği için geldiğini vurguladı.
Myanmar'da Facebook yaygın olarak kullanılırken ve darbenin ilk günlerinde Myanmar asker halkla iletişim kurmak için kullandığı yollarından biriydi.
Öte yandan, Facebook, 12 Şubat'ta askeri darbe gerçekleştirilen Myanmar'da orduya bağlı tüm içerik ve profillerin erişimine sınırlama getirileceğini duyurmuştu.

Kaynak: IHA