Bursa
Çok Bulutlu
12.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Nanomalzemeler beynimize giriyor

Sağlık , 11 Şubat 2021 Perşembe, 16:37

Yeni araştırmalara göre, yiyeceklerin, kozmetik ürünlerinin ve giysilerin içeriğinde görünmeyen ancak Covid-19'dan daha tehlikeli olabilecek görünmez bir katille dolu olabilir.

Nanomalzemeler beynimize giriyor

Nature Communications dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, günlük hayatımızda kullandığımız şeylerin içindeki nanomalzemelerin beyinde biriktiğini ve Covid-19'dan bile tehlikeli olduğunu açıkladı.

Günlük hayatımızda yer alan yiyecekler, kozmetik malzemeleri ve giysilerin içerik listelerinde görünmeyen nanomalzemelerin 'görünmez katiller' olduğu açıklandı.

Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, tespit edilmesi zor olan nanomalzemelerin besin zircirlerine girebildiği, günlük hayatta kullandığımız objelere nüfus edebildiği ve böylece kişilerin beyinlerine kadar ulaşabildiği tespit edildi.

'COVİD-19'DAN BİLE TEHLİKELİ'

Sky News'in haberine göre, 'Uzun vadede Covid-19'dan bile tehlikeli' ifadesiyle tanımlanan nanomalzemelerin özellikle sıvı yoluyla vücudumuza girdiği belirtilirken, ürünlerin içeriklerinde görünmeyen nanomalzemelerin özellikle balıklara kolaylıkla nüfus edebildiği bu sayede insan vücuduna girebildiği belirtildi.

Doğu Finlandiya Üniversitesi'nden Dr. Fazel Monikh, "Nanomalzemelerin diğer organizmalar için besin kaynağı olan mikroorganizmalara güçlü bir şekilde bağlandığını ve bu yolla nanomalzemelerin besin zincirimize girdiğini tespit ettik" dedi.

NTV