Bursa
Çok Bulutlu
12.5°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

NASA, Mars'tan yeni fotoğraflar paylaştı: Gözler önüne serildi!

Gündem , 28 Mart 2021 Pazar, 10:35

NASA, Mars hakkındaki çalışmalarını sürdürmeye devam ederken bir yandan oldukça etkileyici fotoğraflar paylaşmayı da ihmal etmiyor. Mars hakkında en son Çin'in Mars'a gönderdiği Tienvın-1 keşif aracından kızıl gezegenin iki yarım küresinden fotoğraflar gelmişti. Bunun akabinde şimdi de NASA, Mars'ta oluşan buzlu kum tepelerinin fotoğraflarını paylaştı.

NASA, Mars'tan yeni fotoğraflar paylaştı: Gözler önüne serildi!

Instagram'da paylaşılan bu fotoğraf Mars'taki muhteşem buzlu kum tepelerini gözler önüne seriyor. NASA'nın paylaştığı bu fotoğraf, Mars Reconnaissance Orbiter (Mars Keşfi Yörünge Aracı) adlı uzay aracıyla çekildi.

Özel bir sensör sistemleriyle donatılan uzay aracı, Kızıl Gezegen'deki çarpıcı olayları da gözler önüne seriyor ve aynı zamanda Mars hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlıyor.

Buzlu kum tepeleri alanı, Mars'ın kuzey ovalarının yüksek enlemlerinde bulunan 5 kilometre boyunca uzanan bir alanı kaplıyor. Fotoğrafta yer alan çizgiler ve diğer özellikler 'mevsimsel sebepler' ile oluşuyor.

Şubat ayında, uzay aracındaki özel kamera ile çekilen fotoğraf, eriyen buzun sonucunda meydana gelen oluşumları da gözler önüne seriyor. Öte yandan bölgedeki bazı kum tepeleri ana gruptan ayrılmış durumda. Bunlar, kanala benzeyen bir şekilde kraterin yüksek kesimlerine doğru uzanıyor gibi duruyor.

ÇİN'İN MARS ARACI TIEVIN-1 FOTOĞRAF GÖNDERMİŞTİ

Öte yandarn Çin'in Mars'a gönderdiği Tienvın-1 keşif aracı ile kızıl gezegenin iki yarım küresinden fotoğraf gönderdi. Mars'ın göz alıcı hali fotoğraflarla bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

Çin Ulusal Uzay İdaresinden yapılan açıklamaya göre, Tienvın-1 keşif aracı, Mars'a yaklaşık 11 bin kilometre mesafeden çektiği iki fotoğrafı Dünya'ya gönderdi. Açıklamada Güney Yarım Küreyi gösteren fotoğrafın 16 Mart'ta, Kuzey Yarım Küre'yi gösteren fotoğrafın ise 18 Mart'ta çekildiği kaydedildi.

Fotoğraflarda Mars'ın üzerine düşen güneş ışınları, gezegenin hilal biçimde görünmesini sağlıyor. Keşif aracının mayıs veya haziran ayında Mars'a inmesi bekleniyor. Dünyadan 23 Temmuz 2020'de ayrılan Tienvın-1, Mars yörüngesine girene kadar 202 günlük uçuş gerçekleştirmiş, bu sürede 4 kez yörünge düzeltmesi yapan araç, 475 milyon kilometre mesafe katetmişti.

ÇİNCE 'GÖKLERDEKİ HAKİKATİ ARAMAK' ANLAMINA GELİYOR

Tienvın-1'in, mayıs veya haziranda Kızıl Gezegen'e inmesi bekleniyor. Çince "göklerdeki hakikati aramak" anlamına gelen "Tienvın" misyonu, adını milattan önce 4. yüzyılda yaşamış Çinli şair Çu Yuen'in dizelerinden alıyor.