Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
15.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Navalny'e 3,5 yıl hapis

Dünya , 02 Şubat 2021 Salı, 22:49

Rus muhalif lider Alexei Navalny, ertelenen hapis cezasının onanması ile 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Navalny'e 3,5 yıl hapis

Almanya'daki tedavisinin ardından 17 Ocak'ta Rusya'ya döndükten sonra tutuklanan Rus muhalif lider Alexei Navalny, Rusya Federal Cezaevi Servisi'nin (FSIN) Navalny'nin ertelenen hapis cezasının tamamlanması için Moskova Simonov Bölge Mahkemesi'ne müracaat etmesinin ardından başkent Moskova'da mahkemeye çıkarıldı. Navalny geçici olarak tutuklu bulunduğu cezaevinden yerel saatle 11:00'de mahkeme salonuna getirildi. Duruşmaya Navalny'nin eşi duruşmaya eşi Yulia Navalnaya ve avukatları katıldı.

NAVALNY'DEN DURUŞMADA

"PUTİN'İN SARAYI" ÇİZİMİ

Navalny yargılandığı davada ilginç görüntüler verirken, en dikkat çeken anlar ise Navalny'nin, "Putin'in sarayı" imalı çizimi oldu. Navalny, Rusya'nın güneyindeki Gelencik tatil kasabasındaki sarayın Putin'e ait olduğunu öne sürmüş ve tüm dünyada bu iddia geniş yankı uyandırmıştı. Kremlin tarafından reddedilen iddianın arkasında duran Navalny, duruşma sırasında kendi bölümünde otururken elindeki kalem ve kağıt ile "Putin'in sarayı" yazdığı ve saray resmi olan kağıdı mahkemedekilere gösterdi.

YABANCI DİPLOMATLAR

DAVAYI TAKİP ETTİ

Navalny'nin ertelenen hapis cezasının uygulanmasını talep eden FSIN temsilcisi, Navalny'nin, 24 Eylül 2020 tarihinden beri nerede olduğunun bilinmediğini ve toplamda 50'den fazla denetimli serbestlik kuralını ihlal ettiğini öne sürdü. Navalny'nin yargılandığı davayı Avrupa Birliği temsilcileri, ABD, İngiltere, Almanya, Danimarka, Litvanya, Letonya, İsveç, İsviçre, Norveç, Kanada, Bulgaristan, Finlandiya, Japonya, Avusturya ve Çekyalı diplomatlar takip ederken, davanın görüldüğü sırada bu detay Kremlin Sarayı tarafından da eleştirildi. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov yabancı diplomatların duruşmaları yakından takip etmesinde herhangi bir yasal engel olmadığını fakat yabancı diplomatların Rusya'nın iç meselelerine karışmaması gerektiğini belirtti.