Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Nutuk'la gündeme gelen Ülkü Ocakları Başkanı görevden alındı

Asayiş , 22 Nisan 2021 Perşembe, 13:58

Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk kitabını dağıtma girişimi kabul edilmeyen Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Kayabaşı, görevinden alındı. Kayabaşı, kendisine telefonla ulaşan Sözcü muhabirine görevden alındığını doğruladı.

Nutuk'la gündeme gelen Ülkü Ocakları Başkanı görevden alındı

Mersin'in Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ülkü Ocakları Çamlıyayla İlçe Başkanlığı'nın Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk eserinin okullarda öğrencilere dağıtılma talebini sakıncalı bulmuştu.

Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yazısında, kitabın dağıtımına izin verilmemesinin gerekçesi olarak Atatürk'ün Osmanlı padişahı Vahdettin'e yönelik "Soysuzlaşmış, alçak" sözleri ile bir fotoğrafta Atatürk'ün elinde sigaranın görülmesi gösterilmişti. Yaşanan skandal Türkiye'de gündem oluştururken ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal bakanlıkça yöneticilik görevinden alınmıştı.

OCAK BAŞKANI DEĞİŞTİ

İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün Nutuk dağıtılmasına engel olmasının ardından, Nutuk dağıtmak için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvuran Çamlıyayla Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Kayabaşı da görevden alındı. Sözcü muhabirinin kendisine telefonla ulaştığı Çamlıyayla Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Kayabaşı, görevden ayrıldığını doğruladı. Kayabaşı'ndan boşalan göreve Çamlıyayla Ülkü Ocakları Başkanlık görevine ise Zahit Kıral'ın atandığı öğrenildi.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN PAYLAŞILDI

Bu arada Kayabaşı'nın ülkücü arkadaşı İsmet Aydın ise görev değişikliğini sosyal medya hesabından duyurdu. Aydın paylaşımında şu ifadelere yer verdi.
"12 Eylül zihniyeti 'bir sağdan bir soldan' diyerek güya dengeye bağlamışlardı. Önceliğiniz haklıyla haksız değilse, mesele sadece diyetse Mehmet Kayabaşı benim için kıymetlidir. Duruş bozukluğu yok. İyi niyeti ortada, mevcut şartlarda Kayabaşı'nın olmadığı bir Çamlıyayla sadece kirli siyasetinizin işine geliyordur. İdeallerin görmezden gelindiği tüm koltuklar kokuşmuştur. Her daim yanındayım başkanım."

SÖZCÜ