Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

‘O’ ne yaparsa doğru mu yapar?

Gündem , 09 Ağustos 2020 Pazar, 18:08

Yarım asrı aşan hayatımda, iktidarlara muhalif olmayı seviyorum. Sağcısı, solcusu, demokratı, liberali fark etmez kim başta ise doğru olan onun icraatlarını sorgulamak değil midir?

‘O’ ne yaparsa doğru mu yapar?
Bu ülkede altmış yıldır seçimle ya da darbe ile başa gelenlerin icraatlarındaki kötüler iyilerden hep fazla oldu.

Bugün ne çekiyorsak rakamlar üzerinde hokkabazlık yaparak, geçmişi kötüleyerek şimdi daha iyiyiz diyenlerden çekiyoruz.

Haa bir de baltayı taşa vurunca uydurulan “dış güçler” ve onların yurtiçi uzantıları olan “şer güçler” masallarını dinliyoruz.

Paranın ve ekonominin bayrağı olmayan ya da olimpiyat bayrağı gibi tek olan bir dünyada güvenli limanlar arayan sermaye ülkeye girerse iyi güçler, risk görerek giderse şer güçler olmaz.

Sermaye çıkarken iç dengeleri de bozarak gider ve ekonomide panik bulaşıcı olduğundan yerli yatırımcı ve hatta ay sonunu zor bulan vatandaş bile en kötü senaryoyu yazar ve oynar.

Bu senaryo milli parayı pul, reel ekonomiye tek kuruş faydası olmayan döviz, altın, kripto para ve kıymetli taşları kral yapar.

Merkez Bankasına haciz gelen bir ülke duymadım ama bankacılık sistemi batınca bir ülkenin başına neler gelebileceğinin onlarca örneğini yaşadım.

Faizler ekonomilerde ateşin değer ölçüsüdür.

Yüksek ateş hastalık değil, hastalığın sonucudur ve siz insin deyince inmez. Ateşin sebebini ortadan kaldırmanız gerekir.

Altın ve dövizin patlaması da iktidarı elbette mutlu etmez ama muhalefetin de süreci ellerini ovuşturarak izlememesini gerektirmez.

Bu konu hükümet değil devlet meselesidir ve kimse bugün işlerin iyi gittiğini iddia edemez.

2020 başında zaten küresel kriz belirtileri varken Şubat ayında CORANAVİRÜS dünyayı esir alarak, olası krizlerin kazananları sayfasını da ortadan kaldırıverdi.

Ben yine de enseyi karartmadan ve geleceğe doğru sağlam, akıllı, hesaplı ve milli adımlar atarak düzlüğe çıkabiliriz düşüncesindeyim.

İktidar hamasi nutuklardan, ekonomik gerçeklere uymayan söylemlerden ve şer güçlere fatura kesme huyundan bırakıp, üç beş maaşlı saadet zincirleri kurmaktan vazgeçmelidir.

Halk, iktidarın doğru hamlelerini görerek Dolar, Euro satın alarak ABD ve AB parasını değerlendireceğine ekonomiye sokarak çarkların dönmesini sağlar.

Ortak akıl ve istişare geleneği ile iktidar olan ve dokuz seçim kazanan Ak Parti’de, bugün değişen ve o ne yaparsa doğruyu yapar anlayışının bu ülkeyi götüreceği güvenli bir liman yoktur.