Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Okulun ötesinde ilk tanışma!

Bursa , 23 Nisan 2021 Cuma, 12:49

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan ve Erasmus+ Programı olan 'Okulun Ötesinde' projesi yaklaşık 140 bin avroluk hibe aldı. İlk tanışma toplantısı yapıldı.

Okulun ötesinde ilk tanışma!

Erasmus+ Programı Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar Faaliyeti kapsamında Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan "Okulun Ötesinde" isimli proje Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkez Başkanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 138.976.00 Avro hibe almaya hak kazanarak kabul edildi.

Proje, okul dışı öğrenme ortamlarını doğru ve etkili kullanmak için öğretmenlik meslek profilini güçlendirmek; okul dışındaki mekânlarda eğitim sorumlusu olarak görev alanları, öğretmen ve öğrencilerle aynı amaç doğrultusunda bir araya getirerek öğrenme süreçlerini bütüncül bir şekilde planlamayı amaçlıyor. Ayrıca, derslerini farklı mekânlarda gerçekleştiren öğrencilerin, öğrenmeyi hayatlarının her alanına taşımalarını sağlamak, yaşadığımız dünyanın kültürel, doğal ve endüstriyel mirasının sosyal ve eğitimsel değerini gelecek kuşaklara aktarmak da amaçlar arasında yer alıyor.

30 ay sürecek olan projenin ortak ülkeleri Türkiye, İspanya, İtalya, Portekiz ve Polonyadır. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Koordinatör olduğu çalışmada; Bursa Büyükşehir Belediyesi, Şahin Yılmaz İlkokulu, İspanya'dan Universidad De Castilla - La Mancha (üniversite), İtalya'dan Fondazione Museo dell'Industria e del Lavoro "Eugenio Battisti" (müzeler birliği), Portekiz'den Socıedade Afonso Chaves - Assocıação De Estudos Açoreanos (bilim merkezi) ve Polonya'dan Miedzynarodowa Szkola Podstawowa Edukacji Innowacyjnej Lodzi (ilkokul) "Okulun Ötesinde" Projesinde iyi uygulamalarının değişimini yapacak ve okul dışı öğrenme ortamlarında kullanılmak üzere eğitim programları hazırlayacak.

Projenin ilk online toplantısı Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi koordinesinde gerçekleştirildi. Toplantıda proje süreçleri hakkında ortaklara genel bilgilendirme yapıldı. Ortak kurumlar da kendi bünyelerinde gerçekleştirdiği faaliyetlerinin detaylarını sundular. Pandemin devam ettiği bu süreçte farklı ülkelerden farklı kurumlarla bir araya gelmek projenin her katılımcısı için motivasyon kaynağı oldu.