Bursa
Çok Bulutlu
14.5°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Önce insan, sonra gazeteci olmak!

Bursa , 17 Şubat 2021 Çarşamba, 10:15

Bursa'da gazeteci Ferruh Varanoğlu (58), kimliği belirsiz bir kişinin silahlı saldırısına uğradı. Ayağından vurularak, yaralanan Varanoğlu tedavi altına alınırken, saldırı güvenlik kamerasına yansıdı.

Önce insan, sonra gazeteci olmak!

Osman Gürçay

16 Şubat 2021 Salı günü saat 13: 03 de işyeri komşusunun beni aramasıyla Uludağ Gazetesi İmtiyaz sahibi, arkadaşım, kardeşim Ferruh Varanoğlu' nun silahlı bir saldırıya uğradığını ve yaralandığını öğrendim.

Olaydan birkaç dakika sonra bu bilgi bana geldiğince haber ajanslara düşmemiş ve kimse bilmiyordu.

Durumunun ağır olmadığı bilgisini de alınca Ferruh'u aradı ve görüştüm.

Hastanede olduğunu hayati bir tehlikesinin olmadığını, uzun süreden beri görüşemediğimiz için bu olay olmasaydı yine aramayacaktın diyerek sitem etti ve gülüştük.

Benden bir ricası oldu.

Sağlığının iyi olduğunu bunu haber olarak kullanmamamı ve mümkünse de basından diğer arkadaşlara haber giderse onlardan da bunu istememi rica etti.

Önce insan sonra gazeteci olduğumdan ve haberde kamu yararı olmadığını düşündüm o sözü verdim ve birkaç arkadaşımızı da aradım.

Ünlü bir söz vardır "İki kişinin bildiği sır değildir" derler!

Bir gün sonra ajanslarda, haber sitelerinde, ardından BGC bildirisinde ve sosyal medyada geçmiş olsun ve lanetleme mesajlarını okuyunca bile bir dostuma verdiğim sözden dolayı, haberini ilk öğrenen olarak "bilerek" atladığıma zerre kadar üzülmedim.

Geçmiş olsun Ferruh Kardeşim...


SALDIRI KAMERADA

Öte yandan saldırı anı bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntüde, Varanoğlu'nun yanına gelen 1 şüpheli, belindeki tabancayı çıkartıp art arda ateş ediyor. Ardından da kaçıyor.