Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Osman Gürçay'dan; " ACI&YORUM"

Gündem , 13 Şubat 2021 Cumartesi, 21:12

"Aşılarda" değil "Şaşılarda" da sorun var!

Osman Gürçay'dan;  " ACI&YORUM"

COVİD 19 aşısını beş ülke üretiyor ama İngiltere, ABD ve Rusya önceliği kendi ülkelerine verdiklerinden, aşı siparişi için geriye Alman PFİZER Biontech ile Çin Sinovac aşısı kalıyor.

Bu arada bizim de içinde olduğumuz birkaç ülke daha aşı üretme aşamasına geldi ama henüz faz 2 aşamasını tamamlamadıkları için henüz acil kullanma onayı alamadılar.

Ülkemizde şaşıların sayesinde aşı karşıtlığı ile başlayan süreç, ardından Sağlık Bakanlığı'nın tercih ettiği yıllardır geleneksel aşı üretiminde bir numara olan Çin Sinovac aşı karşıtlığına dönüştü.

Konunun takipçilerinin bildiği bütün ülkelerde teslimat ve uygulamalarda gecikmeler olduğu gibi bizde de oldu.

Şaşılar, her zamanki gibi atağa kalkarak aşıların neden geciktiğini söylediler ama çözüm önerileri yoktu.

Ülkemize aşılar geldiğinde şaşılar ikna olsun diye kargo uçağının iniş ve tahliye görüntüleri naklen yayınlandı.

Sağlık Bakanlığı önce sağlık çalışanları, eczacılar, 80'likler ve devamı şeklinde bir takvim belirledi ve aşı uygulamasına başlandı.

Şaşılar, "Sağlık çalışanları ve eczacılara sesini çıkarmadı ama 80' likler üzerinden aşı bitti mi, kaç 80'lik var ki?" "Bu kafayla aşılama bitmez..." diye türkü çığırmaya başladılar.

Oysa aşılama süreci devam ediyor ve ben de herkes gibi takip ediyordum.

Bu hafta sonu 70'liklerden sonra sıra 65'liklere geldi dediklerinde, ben başvuru nasıl olacak diye okumadan MHRS'den randevu alınamadığını "AŞILAMA SİSTEMİ İFLAS ETTİ" haberlerini okumaya başladım.

Şaşılara inanacağım tuttu ve o umutsuzlukla 12 Şubat Cuma günü "e'nabız" a girdim ama randevu alma konusunda rahatça adım adım ilerliyordum.

En sonunda bana aşı olacağın hastaneyi seç dediler.

Ben de Bursa Şehir Hastanesi'ni, aşı olacağım günü ve saati seçtim.

Şaşıların servis ettiği gibi haftalarca sonra değil bana uygun olan ilk iş gününde yani 15 Şubat pazartesi gününe randevu aldım.

Aklıma pazartesi günü yolların karlı olacağı ve ulaşımda sorun yaşayabilirim konusu takıldı ve tekrar e'nabız' a girip randevumu iptal ettim yeni başvurumu yaptım.

Bu kez hastane seçeneklerinden bana yürüme mesafesi olan Esentepe Hastanesi'ni seçtim. Aynı gün saate (15 Şubat pazartesi) randevumu aldım.

Elektronik posta adresime ve cep telefonuma randevu yer, gün ve saat teyitleri gelirken aşı işlemi sonrasında kesinlikle para ödenmeyeceği uyarısı da geldi.

Ben bütün bu işleri elimdeki telefonla hallederken an itibariyle ortalıkta hala aşı randevu alma sorunu olduğu şaşıların yalanları dolaşıyordu.

e'nabız bende yok derseniz, " e-devlet" ile aynı işlemleri yapabilirsiniz.

Onu da yapamam derseniz her gün selfi çektiğiniz, sosyal medyada laklak ettiğiniz elinizdeki telefonu dereye atın ve çevirmeli telefonla yaşayın.

Mahalle muhtarınıza gidin o sizi aşılatır.

Bütün dünyanın pençesinde kıvrandığı bu ortak yaşanan felaket üzerinden muhalefet etme sanatı çıkaran şaşılara gerçekten acıyorum.

Ve şaşılara, bu süreçte eleştirilecek o kadar çok şey varken aşıya takılmayın diyorum...

Mesela neye takılmalı? diye sorarlarsa da okullar, kafeler, lokantalar kapalı iken, esnaf kan ağlarken, Bursa'da Valilik emri ile Kuran Kurslarının eğitime açılmasının ne alemi var? diye sorun diyorum.