Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Osman Uçaner’e destek olalım

Spor , 08 Ağustos 2020 Cumartesi, 11:30

Kıbrıs Barış harekatının sembol isimlerinden birisi olmuştu Bursaspor’un o dönem unutulmaz kalecilerinden birisi olan Osman Uçaner.

Osman Uçaner’e destek olalım
1964 yılında Galatasaray’a gelmiş, iki yıl oynadıktan sonra Bursaspor’a transfer olmuş 12 yıl boyunca aralıksız olarak yeşil-beyazlı kaleyi korumuştu.

Bursaspor’da ve Galatasaray’da profesyonel olarak oynamasına karşın, Kıbrıs vatandaşı olması nedeniyle Türk statüsünde sayılmamıştı. Eski kaptanlarımızdan Mesut Şen abimizi geçtiğimiz günlerde yitirmiştik.

Onun vefat haberiyle birlikte Kıbrıs’ta yaşayan Osman abiden de kötü haber gelmişti. Kanserdi, sigortalı olmaması ve emekliliği bulunmaması nedeniyle tedavisinde sıkıntı yaşadığını kızının Eskimeyen Kramponların kurucularından Mehmet Ceyhan arkadaşımız ile yaptığı görüşmelerden sonra büyük sağlık sıkıntısı yaşadığını öğrendim ve çok üzüldüm.

Hatta Mehmet Ceyhan arkadaşımız Osman Uçaner abimizin durumunu paylaşmasından büyük yankı buldu. Hatta eski yöneticilerin devreye girerek sağlık sorunlarına bir nebze destek olabilmesi için bir kampanya yapmak istediğini söyleyince seve seve destek vereceğimi söyledim.

Çünkü o dönemlerde, Osman Uçaner, Kıbrıs vatandaşı olmasına karşın, ondan sigorta kesilmişti. Kesilen ve yatırılamayan sigortaların en azından Osman Uçaner’e verilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Bursaspor camiasında uzun yıllar yöneticilik yapan eski yöneticilerimizin, en azından onların çocuklarının, Osman abiye yardım elini uzatmalarını arzuluyorum. Bir başka unutulmaz isimlerden kaptan Mesut Şen’in yaşarken değerini bilememiştik. En azından şimdi büyük sağlık sıkıntısı yaşayan Osman Uçaner abimize Bursaspor olarak sahip çıkalım.

Osman abi ile benim meslekteki ilk tanışmam Kıbrıs Harekatında esir düşmesinin ardından Barış harekatı sonrası kurtarılan Osman Uçaner’i Bursa’dan karşılamaya giden gazeteciler grubunda yer almıştım. O dönem Ertuğrul Mat’ın sahibi olduğu Millet Gazetesi spor Müdürü İhsan Sertbarut, Mustafa Özkeskin, Metin Karabat ve ben Mersin’e giderek karşılamıştık. Sonra Adana’ya geçmiş oradan da Bursa’ya dönmüştük.

Hatta o dönem Kıbrıs’tan gelen Osman Uçaner’i karşılamak için gidenler arasında o dönemin başkanı merhum Mümin Gençoğlu da yer almıştı.

Osman Uçaner’in Kıbrıs’ta esir düşmesinin ardından Bursaspor’da kaleye geçen Uşakspor’dan gelen Rasim Kara, inanılmaz bir çıkış yaşamış ve A Milli takımın kalesine oradan da Beşiktaş’a transfer olmuştu.

Osman Uçaner, Bursaspor’da 12 yılda 453 maç oynadı. Performans olarak en üst ligdeki kalecilerin en az gol yiyenler istatistiklerinde hep ilk beş içerisinde yer aldı. O yıllar yabancı statüsünde olması nedeniyle Türkiye A Milli Takımına seçilememişti. Federasyon sürekli Bursaspor’dan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılmasını istemesine karşın. Maalesef, girişimler olumlu sonuçlanmamıştı.