Bursa
Çok Bulutlu
15.7°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Osmangazi ile tarihi doku ortaya çıkıyor

Gündem , 13 Ağustos 2020 Perşembe, 14:31

Osmangazi Belediyesi 16. ve 19. yüzyıldan kalma 11 Sivil Mimari Örneği yapıyı yeniden ayağa kaldırıyor.

Osmangazi ile tarihi doku ortaya çıkıyor
Osmangazi Belediyesi tarafından inşaatı tamamlanarak Bursa Ticaret Borsası’nın kullanımına sunulan 5 SMÖ yapının açılışı gerçekleştirilirken, yeni inşa edilecek binanın ise temeli törenle atıldı. Bursa’nın geleneksel mimarisinin izlerini taşıyan yapılar, Bursa Evleri Kültür Adası ve Ördekli Kültür Merkezi ile bütünleşerek şehrin merkezinde yeni bir kültür ve turizm aksı oluşturacak.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun da katıldığı törende konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, tarihi şehir Bursa’da gerçekleştirilen restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmaları ile ‘Eski Şehir’i ortaya çıkardıklarını vurguladı. Gece gündüz çalışarak şehri yenilediklerini belirten Dündar, “Modern şehir inşa ediyoruz. Osmangazi, Osmanlı'yı kuran bir şehir. Dolayısıyla ilk dönem Osmangazi eserleri burada. Biz bu eserlerin ayakta kalan, yok olan, yıkılan ve toprağın altında kalan kısacası hepsiyle uğraşarak yeniden ayağa kaldırıyoruz” dedi.

MİMARİ ÖZELLİĞE UYGUN

Restorasyon çalışmalarında kanunlarda bazı düzenlemeler olması gerektiğine dikkat çeken Dündar, “Binanın dış görüntüsünü mimari özelliğine uygun olarak muhafaza edelim ama içerideki fonksiyonları da bugüne uygun hale getirmemiz lazım. İçeride odalar küçük olsa da, o küçük odalarda güzel bir yaşamın olduğunu, beraber yaşamın olduğunu görüyoruz. Yani sıkıntı evlerde değil, yeni modern mobilyalarının geniş olmasından kaynaklı. Ama bir huzur var burada. Çünkü, biz kendi mimarimiz, kendi inancımız ve kendi yaşantımıza göre bu evleri yaptık. En kısa sürede Ördekli Kültür Merkezi tarafından buraya kadar olan kısımdaki çalışmalarımız faaliyete geçecek” diye konuştu.Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili ortayı atılan bazı eleştirilere de cevap veren Başkan Dündar, “Evet, boş alana bina yaptık, başarabilen varsa gelsin buyursun onlar da yapsınlar. Geçtiğimiz günlerde Bursa'ya gelen bir işadamı helikopterle geçerken çektiği bir fotoğrafı göndererek teşekkür etti. O bölge içerisinde o kötü yapılaşma içerisinde bir lalenin açtığını, bir güzelliğin ortaya çıktığını görmüş oluyoruz. Bunu devam ettireceğiz. Tabi riskli bölgeler var. Riskli bölgede bulunan ve bizimle anlaşan vatandaşlar yaşadı. Anlaşmayanlar şimdi nasıl anlaşırız diye düşünüyorlar. İnşallah onlarla da görüşeceğiz, 'Eğer biz de bu işi istiyoruz' diyorlarsa anlaşıp onların da isteğini yerine getireceğiz” ifadelerini kullandı.

6 ÖDÜL ALINDI

“Tarihi dokuyu ortaya çıkarmak, Osmangazi Belediyesi’nin işidir” diyen Başkan Dündar, tarihi mirasın korunması konusunda 6 ödül aldıklarını hatırlattı. Tarihi Kentler Birliği’nin Bursa'da kurulduğunu kaydeden Dündar, “Şu anda Tarihi Kentler Birliği, ÇEKÜL Vakfı ile birlikte okul görevi görüyor. Türkiye'yi dörde bölmüşler, üçer aylık periyotlar halinde çalışmalar yapıyorlar. İşte bu çalışmalarda örnek Osmangazi Belediyesi'dir. Çünkü, Osmangazi kurucu bir şehir” dedi.MÜJDEYİ VERDİ

Hisar bölgesinde tarihi dokunun yeniden ortaya çıktığı Oruçbey Caddesi’nin açılışını Salı günü Turizm ve Kültür Bakanı Yardımcısı’nın katılımıyla gerçekleştireceklerini belirten Dündar, “Bizde iş bitmez. Sadece Fen İşleri Müdürlüğümüzün 31 farklı noktada şantiyesi var. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün 45 mahallede 186 noktada çalışması var. Salı günü inşallah Turizm Bakanı Yardımcımız gelecek. Onun katılımıyla Oruçbey Caddesi ve Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi’nin açılışını yapacağız. Tahtakale Han ve buraya doğru geleceğiz” diyerek açılışların devam edeceğinin müjdesini verdi.