Bursa
Çok Bulutlu
16.1°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Oxford'un koronavirüs aşısına ilk onay geldi!

Sağlık , 02 Ocak 2021 Cumartesi, 14:31

Hindistan, AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısına onay veren ilk ülke oldu.

Oxford'un koronavirüs aşısına ilk onay geldi!

Hindistan, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısına acil kullanım onayı veren ilk ülke oldu.

Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının acil kullanım yetkilendirme başvurusu Hindistan'da değerlendirme aşamasında bulunuyordu. Hintli sağlık yetkilileri geçtiğimiz hafta AstraZeneca ile yakın temas halinde olduklarını belirterek, Oxford-AstraZeneca aşısının muhtemelen onaylanacağını açıklamıştı.

Hindistan bugün Oxford- AstraZeneca aşısına acil kullanım onayı verdiğini duyurdu. Böylece Hindistan, Oxford- AstraZeneca aşısını onaylayan ilk ülke oldu.

AstraZeneca-Oxford aşısı ülkenin Kovid-19'a karşı onayladığı ilk aşı olurken, dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinde büyük bir aşılama kampanyasının da önü açılmış oldu.

Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen aşının acil kullanım yetkilendirme başvurusu hala değerlendirme aşamasında bulunuyor. Hintli üst düzey yetkililer, Pfizer-BioNTech aşısı ile birlikte en az 2 aşının daha onaylanmak için sırada beklediğini söyledi.

Ülkede önümüzdeki ilk 6 ayda 300 milyon kişinin aşılanmasını planlanıyor.