Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Özür dileyip geri çektiler: Aşı araştırması sonrası yetkililerden flaş açıklama

Gündem , 13 Ekim 2021 Çarşamba, 14:14

Kanada Ottowa Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmada aşının kalp spazmına yol açtığı ifade edilmiş ve bu veri özellikle aşı karşıtları sıkça paylaşılmıştı. Ancak yaşanan yeni gelişme, raporu saf dışı bıraktı.

Özür dileyip geri çektiler: Aşı araştırması sonrası yetkililerden flaş açıklama

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında aşı uygulamaları, bütün hızıyla devam ediyor. Aşıların olası yan etkileri sık sık tartışma konusu olurken, geçtiğimiz haftalarda yayınlanan bir rapor, dünya çapında büyük bir panik havasına neden oldu. Kanada'da bulunan Ottowa Üniversitesi Kalp Enstitüsü araştırmacıları, yayınladıkları bir raporda koronavirüs aşılarının kalp iltihabı ve kalp spazmına neden olduğunu söyledi.

MedRxiv isimli sitede yayınlanan araştırma sonucuna göre, aşı olan 1000 kişiden 1'inde kalp spazmı vakası tespit edildi. Araştırma kısa süre internette yayılırken, yaşanan yeni bir gelişme, bu tehlike sinyali veren raporu geçersiz kıldı.

Sabah'ın haberine göre araştırmacılar, yanlış hesaplama yaptıklarını söyleyerek, raporu geri çektiklerini açıkladı.

Yayınlanan düzeltmeye göre, aşının 1000 kişiden 1'inde kalp iltihabına neden olduğu sonucunda baz alınan 32 bin 379 kişinin sayısının yanlış olduğu belirtildi. Araştırmanın yapıldığı sırada aşı olan kişi sayısının 845 bin 930 olduğu ortaya çıktı. Bu rakamlar sonucunda, 1000'de 1 olan riskin aslında çok daha az olduğu belirtildi.

Yayınlanan raporun yanlış olduğunu söyleyerek, bir özürle birlikte geri çeken Ottowa Üniversitesi Kalp Enstitüsü araştırmacılarının bu açıklaması, büyük yankı uyandırdı.