Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Pencereleri açmayın balkona çıkmayın!

Bursa , 15 Eylül 2020 Salı, 10:39

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 ilde hassas toz fırtınası olacağı tahmininde bulundu

Pencereleri açmayın balkona çıkmayın!


Ankara'yı geçen cumartesi günü etkileyen toz fırtınasının ardından Meteoroloji Genel Müdürlüğü Şırnak, Siirt, Mardin, Antalya, Manisa, Aydın ve Balıkesir için hassas toz fırtınası uyarısında bulundu.

Hafta boyunca etkili olması beklenen toz fırtınalarıyla ilgili uzmanlardan peş peşe açıklamalar geliyor.


Bir hastanenin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, toz fırtınasının yüzlerce kilometrelik alanı etkilediğini ve toz partiküllerinin günlerce havada asılı bir şekilde kaldığını söyledi. Toz fırtınalarının özellikle koah, bronşit ve astımı olanlar ile yaşlılarda ciddi anlamda sağlık sorunu teşkil ettiğini belirten Şenyiğit, fırtınanın içindeki toz zerreciklerinin ve toz partiküllerinin ağız ve burun yoluyla akciğere girerek, nefes darlığı oluşturacağına dikkat çekti.

NEFES DARLIĞINA NEDEN OLMAKTADIR"

Bu fırtınanın içinde toz zerrecikleri, toz partikülleri ağız ve burun yoluyla akciğere girmekte ve akciğer içinde solunum yollarında nefes darlığı oluşturabilmektedir. Eğer ortam ve havaya baktığınız zaman böyle hafif gri görünüyorsa, rengi tabiri caize kapanmışsa, koyuluğa doğru gidiyorsa ve bu uçsuz bucaksız şekilde ise toz fırtınası olduğunu çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz ifadelerini kullandı