Bursa
Parçalı Bulutlu
15.3°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Peter Nygard tutuklandı

Dünya , 17 Aralık 2020 Perşembe, 15:45

Kanadalı moda patronu Peter Nygard, cinsel taciz ve seks ticareti suçlamasıyla tutuklandı.

Peter Nygard tutuklandı

ABD hükümetinin talebi üzerine Kanada'nın Manitoba eyaletinin başkenti Winnipeg'te tutuklanan 79 yaşındaki Peter Nygard, 25 yıldır kadın ve kız çocuklarına cinsel tacizde bulunmak ve seks amaçlı insan ticareti yapmakla itham ediliyor.

Euronews'in haberine göre; Manhattan'daki ABD Başsavcısı Vekili Audrey Strauss, Nygard'ın "kendisini ve iş arkadaşlarını cinsel olarak tatmin etmeleri için" 1995'ten bu yana birçok kadın ve yaşı 18'in altındaki kız çocuklarını işe aldığını belirtti.

Nygard aynı zamanda Manhattan'da 57 kadının kendisine cinsel suistimalde bulunduğu yönündeki iddialarla da karşı karşıya. Moda patronunun avukatı Jay Prober ise müvekkilinin tüm suçlamaları şiddetle reddettiğini duyurdu. Ayrıca 13 Ocak'ta yapılacak duruşmada kefalet talebinde bulunacaklarını belirtti.

Finlandiya doğumlu Nygard, Manitoba'da büyüdü ve kendi adını taşıyan giyim şirketlerini kurarak Kanada'nın en zenginleri arasına girdi.

ABD'de hazırlanan dokuz maddelik iddianamede, Nygard'ın "genelde dezavantajlı geçmişe sahip olan kurbanlarını" işe almak için birden fazla yol kullandığı belirtildi. Örnek olarak ise Kaliforniya ve Bahama'daki mülklerinde yaptığı ve "Şımartan Partiler" adını verdiği etkinlikler gösterildi.

Moda patronu şubat ayında Times Meydanı yakınlarındaki genel merkezinin FBI tarafından basılmasından sonra 'Nygard International'ın başkanlığından istifa etti. Şirket de mart ayında iflas başvurusunda bulundu.