Bursa
Çok Bulutlu
12.3°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Putin aşı olacak mı?

Dünya , 17 Aralık 2020 Perşembe, 14:31

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova'da yıllık basın toplantısı düzenlendi. Bu yıl düzenlenen toplantıya Kovid-19 salgını nedeniyle sınırlı sayıda gazeteci alındı. Putin, soruları canlı yayın üzerinden cevapladı.

Putin aşı olacak mı?

Rusya Devlet Başkanı Putin'in bu seneki yıl sonu basın toplantısı pandemi nedeniyle video-konferans yoluyla gerçekleştiriliyor. Önceki yıllardan da bilindiği gibi, Putin'in yıl sonu basın toplantısı ne zaman sona ereceği bilinmeden saatlerce sürüyor. En uzunu 2008 yılında 4 saat 40 dakika süren basın toplantısı olurken, geçen yıl 4 saat 18 dakika sürmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 2016 yılında kazandığı seçimlerde Rusya'nın yardım ettiği öne sürülmüştü, Putin'e Trump'ın seçimi kazanamadığı hatırlatıldı.

Putin, Rusya'nın ne şimdi ne de daha önce Trump'a seçilmesi için yardım etttiğini ve ABD'nin iç işlerine müdahale etmediğini vurgularken, Rusya'nın, istemesi halinde Trump'a sığınma hakkı verip vermeyeceği sorusuna mevcut ABD Başkanı'nın ülkesini terk etmek için bir sebebi olmadığını belirtti.

Rusya'nın ABD'nin iç işlerine karıştığına dair iddiaların iki ülkenin ilişkilerini bozma amacı taşıdığını söyleyen Putin, ABD'nin seçilmiş başkanı Joe Biden'ın ilişkilerdeki sorunların çözülmesine yardımcı olacağı umudunu dile getirdi.

"AŞI SIRASI HENÜZ BANA GELMEDİ"

Rusya Devlet Başkanı, koronavirüse karşı aşısı olup olmadığı sorusuna, "Aşı yaptırmamak için bir sebep yok, zira bizim aşımız (Sputnik V) güvenli. Yaygın aşılama koronavirüsle mücadele için gerekli olan bir önlem. Mümkün olduğunda mutlaka aşı yaptıracağım. Uzmanlarımız halka uygulanmakta olan aşıların şu an için belli bir yaş aralığındaki vatandaşlar için olduklarını söylüyorlar, benim yaşımda olanların sırası henüz gelmedi" yanıtı veren Putin, hiçbir ülkenin koronavirüs gibi büyük ölçekli bir pandemiye tam anlamıyla hazırlıklı olmadığını, Rusya'nın ise pek çok ülkeye kıyasla daha hazırlıklı olduğunu belirtti.

Ülkesinin yapılan koronavirüs testlerinin sayısı bakımından dünya genelinde ilk üçte yer aldığını kaydeden Putin, Rusya'nın koronavirüse karşı ilk aşı üreten ülke olduğunu belirtti. Rusya Devlet Başkanı ülkesinin tescil edilmiş ilk koronavirüs aşısı olan Sputnik V'ye ilişkin, "İyi bir aşı, hem güvenli hem de hızlı etki ediyor" dedi.

Kaynak: Haber Global