Bursa
Çok Bulutlu
22.1°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Restoran ve kafeler açılacak mı?

Gündem , 22 Ocak 2021 Cuma, 14:24

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışında açıklamalarda bulundu. Erdoğan Koronavirüs aşısının 10 milyon dozluk ikinci partisinin hafta sonuna kadar gelebileceğini açıkladı.

Restoran ve kafeler açılacak mı?

Erdoğan Koronavirüs aşısına ilişkin olarak şunları kaydetti:

"Öncelikle aşı konusunda şuanda ikinci parti aşımız nasip olursa onayı Çin'den çıktı büyük ihtimalle bu hafta sonuna kadar gelebilir. Beklentimiz 10 milyon gelmesi. Bu yaş grubunu sizler de ifade ettiniz huzur evlerinde kalanlara yönelik aşılarımız devam edecek. Bu arada yine Bilim Kurulu'nun yapacağı çalışmayla birlikte kademelendirme belirlenerek o kademe çerçevesi içerisin de de aşı süreci devam edecek. "

Restoran ve kafeler açılacak mı?

Erdoğan, restoran ve kafelerin açılıp açılmayacağına ilişkin soruya, Kabine toplantısını işaret ederek yanıt verdi. "Maalesef her ne kadar sıkı tutacağız diyorlarsa da maalesef sıkı tutulmuyor" diyen Erdoğan, "Şu anda başarılı bir süreç var bunu tersine çevirmek, böyle bir şeyin altına girmek, o riski almak istemiyoruz" dedi.

Erdoğan restoran ve kafelerin açılış tarihine ilişkin şunları kaydetti:

"Kabine toplantımızda inşallah bunun değerlendirmesini yeninden ele alacağız. Çünkü endişelerimiz var. Maalesef her ne kadar sıkı tutacağız diyorlarsa da, daha önce bunlar söylendi, maalesef sıkı tutulmuyor. Ve şuanda başarılı bir süreç ar. Bu başarılı süreci tekrar tersine çevirmek böyle bir şeyin altına girmek, o riski almak istemiyoruz. Diyoruz ki bu süreci dikkatle yürütelim. Ama elimize gelen verilere bakarız. O verilere göre de gerekirse bir esneme yapılabilir."

Erdoğan erken seçim sorusuna da bir kez daha, "Öyle bir şey söz konusu değil" diyerek yanıt verdi, 2023'e işaret etti.